Gayrimenkul ( Konut ) Değerleme

Gayrimenkul (Konut ) Değerleme

Konut değerleme işlemi ya da bir diğer ismi ile konut ekspertiz hizmetleri konutun güncel değerinin saptanması için bulunduğu bölge itibariyle piyasa araştırmalarının yapılmasının yanı sıra hukuki ve teknik açıdan resmi kurumlarda konu mülke ait yapılmış olan tüm incelemelerdir. Yapılan tüm incelemeler sonrasında konutun belirlenen bir tarihteki değerinin her türlü faktörden bağımsız ve de tarafsız olarak rapor içeriğinde ifade edilmesi olarak da tanımlanabilmektedir. Konut değerleme işlemini yapan kişiler yetkinliği olan değerleme uzmanlarıdır. Her türlü konut için daire, villa, yalı, rezidans vb. değerleme çalışmaları yapılabiliyor ve hazırlanan rapor içeriğinde bahse konu taşınmazların imar mevzuatına uygun olarak inşaat edilip edilmedikleri varsa yapı tatil tutanakları ya da yıkım kararının mevcudiyetinin yanı sıra üzerinde mülkiyeti yada yararlanma ve kullanma haklarını kısıtlayıcı bir durumun söz konusu olup olmadığı tespit edilen piyasa değeri ile birlikte belirtiliyor. Bu durum konut alıcısına satışa konu konut hakkında gerekli bilgileri edinme ve doğru yatırım yapma imkanını sağlamaktadır.

Konut Değerleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Gayrimenkul değerleme raporları SPK lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanları tarafından hazırlanmaktadır. Lisanslı değerleme uzmanları tarafından sahasında ve resmi kurumlarda yapılan incelemeler sonrasında değerleme raporları hazırlanır ve bu raporlar da yine değerleme şirketinde görev yapmakta olan gayrimenkul değerleme uzmanlığı lisansına sahip ve uzmanlıkta minimum beş yıllık tecrübeye sahip kontrolörler ya da diğer adıyla denetmenler tarafından kontrol edilir.

Konut Değerleme İşlemi Ne Zaman Yapılır?

Konut değerleme raporuna genellikle bir konut satın alınacağı zaman krediye ihtiyaç duyulması durumunda konut kredisi için bankaya başvurulduğunda bankalar tarafından ihtiyaç duyulmakta ve anlaşmalı oldukları değerleme şirketlerine hazırlatılmaktadır. Ayrıca, çeşitli sebeplerle konutunu satmayı düşünen bir yatırımcı satışa konu mülkün piyasa değerini bilmeye ihtiyaç duyduğunda değerleme raporuna ihtiyaç duyulur. Alanında uzman bir eksper sayesinde konut değerleme işleminde gerekli çalışmalar yapılır. Bu çalışmalar aynı zamanda boşanma, miras paylaşımı gibi konularda da yapılan işlemlerdir. Ticari ilişki durumlarında ipotek almak ya da vermek gerektiğinde ipoteğe konu olacak olan konut için değerleme raporuna ihtiyaç duyulabilmektedir.

Konut Değerlemesinde Kriterler Nelerdir?

Konut değerleme çalışması yapılırken uzmanlar bölge, ulaşım imkânları, okul, alışveriş merkezi, hastane vb. sosyal donatılara yakınlığı, site özelliği taşıyıp taşımadığı, binanın yaşı, konutun bulunduğu kat, manzarasının mevcudiyeti, kirası vb. kriterleri dikkate alırlar. Bu alanda hizmet veren tüm uzmanlar ticari kaygılardan uzak kişilerdir. Bu nedenle de kişisel yatırımınızın sağlıklı olup olmaması konusunda titizlikle çalışırlar. Öncelikle seçilen konut için tapu bilgilerinin kaydı sorgulanır ve bu konutlar üzerinde bir problem var ise bunların görülmesi sağlanır. Uzmanlar bir konut satın alınmadan önce sizin görmekte zorlandığınız tüm risk faktörleri üzerinde titizlikle çalışırlar ve bu çalışmalar sonrasında da bir rapor hazırlarlar. Sizler de bu şekilde konutun gerçek değeri hakkında bilgi edinmiş olursunuz. Konut değerleme hizmetlerinden yararlanmak için https://www.dengedegerleme.com/ adresinden her türlü bilgiyi alabilirsiniz.

Son Yazılar

Kategoriler

Menü