İstanbul Havalimanının Gayrimenkul Değerlerini Etkilediği Bölgeler ve Beklentiler

Ülkemizde hissettiğimiz ve Dünyada da yaşanan ekonomik kriz nedeniyle varlık değerleri düşerken İstanbul havalimanı ve etrafı tam tersine prim yapmaya devam etmektedir. İstanbul Havalimanı Arnavutköy ilçesi sınırları içinde, Durusu, Tayakadın ve Akpınar mahalleleri üzerinde inşa edilmiştir. Metro bağlantısı ile 2021 yılında tamamlanacağı gün geçtikçe kullanım kapasitesi artan havalimanında 2025 yılında doğrudan ve dolaylı olarak 225.000 kişilik istihdam gerçekleşeceği öngörülmektedir.

Bölge genelinde mevcut imar planları Havalimanı öngörülerek yapılmamıştır. Bu nedenle imar planı revize edilen bölgeler, özellikle imar yapma yetkisi bulunan TOKİ ile EmlakGYO’ nun geliştireceği proje alanları rantın yüksek olacağı yerlerdir.

Bölge genelinde yeşil alan ve Sit alanları yoğun olması nedeniyle yapılaşma düşük yoğunluktadır. Ancak mavi yakalı çalışanların yoğunlukla istihdam edileceği göz önünde bulundurulduğunda yüksek yoğunluklu yapılaşmaya sahip alanlar cazip hale gelecektir.

Arnavutköy ilçesi bölge geneli itibari ile alt ve orta gelir grubuna ikamet etmesine karşın, 3. Havaalanının faaliyete geçmesi sonrasında bölgede yapılacak olan nitelikli yaşam alanları sayesinde bölgenin statüsünün değiştireceği görüşündeyiz. Suya attığımız taş sonrası oluşan dalgaların yayılması gibi 3. Havalimanı ile THY ve Emlak GYO tarafından 10.000 konut inşa edilecek Dursunköy merkez olacak şekilde Arnavutköy ilçesi genelinde Hadımköy, Çatalca, Silivri ve Başakşehir ilçelerinin havaalanına yakın bölgeleri, havalimanı metro hattı istasyonlarına yakın bölgelerin gelişime açık ve prim yapacak bölgeler olarak görmekteyiz. Dursunköy bölgesinin İstanbul ortalamasının üstünde yaşam kalitesi olan Havalimanına yakınlığı da dikkate alarak Ataköy Semtine benzer özelliklerde bir bölgeye dönüşecektir.

Menü