Karasu İlçesi Gayrimenkul Piyasası Hakkında

  • Karasu ilçe olarak Kuzey Marmara da İstanbul’a yakın bir lokasyonda yer alması ve yazlık bir konumda bulunması sebebiyle günümüze kadar genellikle İstanbul’da ucuz yazlık arayan orta gelir grubuna hitap eden ikincil konut bölgesi idi. Karasu ilçesinde yazlık kullanım yaygın olmasının getirdiği sonuç olarak yaz ayları ile kış ayları arasında gayrimenkul değerinde yaşanan değişim genel gayrimenkul piyasasının çok üstünde gerçekleşmektedir.
  • 2020 yılında tamamlanması beklenen Karadeniz Sahil yolu sonrasında İstanbul’dan ulaşım kolaylaşacaktır. Kademeli olarak Haydarpaşa Limanının kapatılması sonrasında Karasu limanı tam kapasite çalışmaya başlaması ve limanın raylı sisteme entegre olması için çalışmalar devam etmektedir. Bu gelişmeler mevcut nüfus olan 62.000 seviyelerini kısa zaman iki kat artacağı anlamına gelmektedir.
  • Karasu ilçesi 2014 yılından itibaren müteahhit firmaların yoğun talebi ile konut imalatının oldukça artış gösterdiği bu nedenle genellikle Karasu yerli halkında bulunan arsalara talebin artması ile birim değerlerde de yıllık % 15-20 oranında ciddi artışlar olduğu görülmektedir. Bölge genelinde Konut alanında yer alan yerlerin 3 kat (Hmaks:9,50 m), Ticaret alanında yer alan parsellerin ise 5 kat (Hmaks:15,50 m) olarak planlandığı dikkate alındığında konut imarlı arsaların 2018 ortasına kadar 650 TL/m² ile 850 TL/m²; Ticari imarlı arsalarda ise 1400 TL/m² ila 1850 TL/m² arasında değiştiği (İmar yollarının açılması fiyatta değişkenlik göstermekte bu nedenle değer aralığı koyulmuştur.) görülmekte idi.
  • Ağustos ayından sonra yaşanan ekonomik durgunluk nedeniyle konutta arz fazlası durum oluşturmuştur. Yakın gelecekte tamamlanacak olan büyük yatırımlar sonrasında mevcut konut stoku fonksiyonel olarak ekonomik özelliklerini yitirmiş konutlar haline bürünecektir. Bu nedenle arsa yatırımlarını öncelikli değerlendirilmesi tavsiye olunur.
  • Her yerleşim biriminin doğal olarak prim yapacak alan ilçe merkezi olacaktır. Liman ve Savunma Sanayine yönelik yatırım projeleri ilçe merkezinin batı kısmını merkeze göre daha çok prim yapacağı öngörülmektedir.
  • Karasu bölgesine yakın konumda yer alan Kocaali bölgesi de Karasu ile aynı özelliklere sahip olmasına rağmen Sakarya merkeze daha uzak olması sebebiyle tercihen ikinci planda kalmaktadır. Ancak Karasuda yaşanacak olası doluluk ile Kocaali bölgesinde de talebin arttıracaktır.
  • Gayrimenkul piyasası geçtiğimiz sene içerisinde durgun seyir gösterse de yakın gelecekte değerlerin yukarı yönlü seyredecektir. Sakarya ili merkez ilçe genel arazilerinin büyük kısmı deprem açısından büyük risk taşımaktadır. Ulaşımın kolay ve deprem riskinin daha az olacağı Karasu ilçesinde özellikle kış aylarında düşük bedellerden alınan gayrimenkuller yatırım fırsatı sağlayacaktır.
Menü