Makine Ekipman Raporuna Neden İhtiyaç Duyulur?

Makine ekipman değerlemesinin değerleme sektöründe önemli bir yeri vardır. Peki makine ekipman değerlemesine neden ihtiyaç duyulur? Finans kuruluşları teminat altına alacakları, sat geri kirala ile finansmanını sağladıkları veya borçlularına ait el koydukları makine ekipmanları satışa çıkarmadan önce makine ekipmanın değerinin belirlenmesini gerekir. Finans kurumları için makine değerleme raporları oldukça öneme sahiptir. Teminat altına aldıkları veya finansmanını sağladıkları makineye olduğundan fazla değer taktir edilmesi finans kurumunun, makinenin değerinden daha fazla riske girmesine, değerinin düşük belirlenmesi ise pazarlanma sürecinin doğru işlememesine müşteri kayıplarına neden olacaktır. Finans kurumlarının borçları ödenmediği için el koyduğu ve satış için ilana koyduğu makine ekipmanların değer tespiti de oldukça önemlidir. Makinenin değerinin doğru tespit edilip gerçekçi değerden ilana çıkılması kurumlar ve borçlu mağdur edilmeden kısa sürede ve piyasa değerinden satılması çok önemlidir. Bilindiği gibi makine ekipmanlar gayrimenkuller gibi bekledikçe değer kazanmazlar, model yılı eskimesi ve teknolojik verimliliklerini kaybetmeleri nedeniyle değer kaybı yaşarlar. Özel firmalar UFRS kapsamında sabit kıymetlerinin tekrar değerlendirilmesi sürecinde, makine alım ve satın almalarında, alacak verecek ilişkisi oldukları firmalar ile makine ekipmanları teminat göstermek ve teminat olarak almak istediklerinde, halk arz işlemlerinde, ortaklık ayrılmalarında makine değerleme raporuna ihtiyaç duyarlar. Kamu kurumları da UFRS kapsamında sabit kıymetlerinin tekrar değerlendirilmesi sürecinde, makine alım ve satım işlerimde makinelerinin değerlemesi talebinde bulunurlar. Siz de makine değerleme konusunda kurumsal hizmet sunan firmadan destek alabilirisiniz.

Gelişen ekonomik yapılarda makine değerleme raporunun önemi daha da artmaktadır. Makine değerleme çalışmasının sektörde deneyimli uzman makine mühendisleri tarafından yapılması çok önemlidir. Kadrosunda deneyimli 9 adet makine mühendisi ile makine değerlemesi konusunda kurulduğu yıldan itibaren hizmet veren Denge Değerleme firmasının hizmetlerinden güvenle yararlanabilirsiniz.

Makine ve Ekipman Değerleme Yöntemleri ve Denge Değerleme

Kurum üzerinden öncelikle değerleme hizmetlerinden yararlanmak için başvuru formu doldurmanız gerekiyor. Gerçekleştireceğiniz başvuru formunda tüm bilgilerin eksiksiz doldurulması son derece önemlidir. Doldurulan bilgiler ışığında uzmanlarımız göndermiş olduğunuz belgeleri incelemeler yapar. Bu çalışmalar sonrasında uzmanlarımız tarafından değerleme hizmetlerinin fiyat teklifi sunulur ve kabul edilmesi ile birlikte çalışmalar başlatılır. Makine mühendisi uzmanlarımız sizler ile irtibata geçerek uygun tarihte tesisinizi ziyaret eder. Makine değerlemesi için tesiste yer alan tüm makine ekipman parkuru yerinde tespit edilir, makinelerin makro ve mikro tüm kimlik bilgileri alınır, fiziksel durumları ve bakım geçmişleri detaylı olarak incelenir. Saha tespitleri sonrasında uzmanlarımız sizlerden temin ettiği belgeleri ofis ortamında inceler, değer tespiti için piyasa araştırmaları yapar, maliyet analizi, emsal karşılaştırma, gelir yaklaşımı değerleme yöntemlerinden uygun olanını kullanarak değer taktiri yapılır. Raporda makinenin kullanım ömrü, teknik özellikleri ve piyasa araştırmasında elde edilen bilgiler raporda detaylı olarak belirtilir. Size sunular rapor ile tesisinizde yer alan makine ekipman parkurunun güncel durumu ile ilgili detaylı bir bilgi de edinmiş olursunuz.

Siz de makine değerleme hizmetlerinden yararlanmak isterseniz, firmanın kurumsal web sitesi https://www.dengedegerleme.com/ üzerinden başvuru yaparak sigorta değerleme hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. İş ortaklığı, feshi işlemleri öncesinde mutlaka değerleme hizmetlerinden yararlanmanız gerekir.

Menü