Yabancıya Satış Değerleme Raporu

Türkiye’deki yasal düzenlemeler gereğince, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayanların tarafı olduğu gayrimenkul alım-satım işlemlerinde gayrimenkul değerleme raporu hazırlanması zorunludur. Bu durum hem yatırımla Türk vatandaşlığı kapsamında 250.000 USD bedelle yatırım yapacak yatırımcılar için hem de bunun dışında kalan diğer alım satım işlemleri için de geçerli. Bu hizmet, “Yabancıya Satış Değerleme Raporu” olarak adlandırılmaktadır.

Bu nedenle eğer Türkiye’de gayrimenkul almayı ya da satmayı planlıyorsanız SPK tarafından yetkilendirilmiş bir şirket tarafından hazırlanmış bir değerleme raporu edinmeniz gerekiyor. Sadece tarafından yetkilendirilmiş şirketler yabancıya satış değerleme raporlarını hazırlamaya yetkindir.

Yabancıya satış değerleme raporu, yatırımcının satın alacağı gayrimenkulü ilgilendiren tüm hukuki durumu, varsa yasal kısıtlamaları, iskan belgesi olup olmadığını, brüt kullanım alanını, fiziksel özelliklerini, projesiyle uyumlu olup olmadığını ve piyasa değerini Uluslararası Değerleme Standartlarıyla uyumlu bir biçimde açık ve doğru şekilde öğrenmesini sağlıyor.

Yabancıya satış değerleme raporunu ayrıca Türkçe’nin dışında, kendi ana dilinizde de talep edebilirsiniz.

SPK lisanslı bir değerleme şirketi olarak, şimdiye kadar Türkiye’nin 81 şehrinde, uzman ve donanımlı ekibimizle iki binin üzerinde müşterimize yabancıya satış değerleme raporunu hazırlamış bulunuyoruz.

Eğer yabancıya satış değerleme raporuna ihtiyaç duyduğunuz takdirde Türkiye’nin 81 şehrinde, uzman ve donanımlı ekibimizle sizlere bu hizmeti sunmaya hazırız.