Ecrimisil Nedir? Ecrimisil Dava Şartları Nedir?

Ecrimisil davası doğrudan işgal tazminatı olarak da tanımlanır. Bu durumda söz konusu davanın açılabilmesi açısından gayrimenkul ve taşınmazların üzerinde gerçek anlamda haksız yere işgal durumu hasıl olması gerekir. Bu kapsamda ecrimisil davası açılabilir. Ecrimisil davası ülkemiz genelinden en çok açılan davalar arasında yer alır. Her dava türünde olduğu gibi söz konusu dava türünün açılmasında da bazı şartların olması gerekiyor.

 

Ecrimisil Tazminatı Şartları Nelerdir?

Davanın açılabilmesi toplamda 2 temel kritere dayanır. Bunlardan birincisi, işgal eden tarafın kötü niyetli olması ve ikincisi ise mal sahibinin ekonomik anlamda zarara maruz kalmasıdır. Bu durumda ecrimisil tazminatı şartları söz konusudur. Söz konusu davayı açan birey ya da bireylerin söz konusu taşınmazın kendi rızası haricinde işgal edildiğini kanıtlaması gerekir. Bu durumda ilgili mahkemeye bazı kanıtların mutlaka sunulması gerekir. Bu kanıtların hem görsel hem de yazılı olarak da sunulması dava sonucunun sağlıklı bir şekilde sunulması açısından önem arz eder.

Ecrimisil Davası Nedir?

Ecrimisil davası yukarıda da vurguladığımız üzere herhangi bir taşınmazın yabancı birey ya da kuruluşlar tarafından haksız yere işgal edilmesinde açılan hukuki bir dava türüdür. Bu nedenle söz konusu dava türünde haksızlığa maruz kalan tarafın mutlaka gerekli mahkeme üzerinden davasını açması gerekir. Ecrimisil davasında hem malı işgal edilen hem de malı haksız yere işgal eden taraf karşı karşıya getirilir. Ecrimisil davası doğrudan kiracının gerçek anlamda mal sahibi rızasına dayalı mı kiracı olduğu ya da ilgili alanda yer aldığının tespit edilmesinde uygulanan davadır.

Birçok ülkelerde olduğu gibi Türkiye genelinden de haksız yere çeşitli alanların işgal edilmesi yoğundur. Bu gibi olumsuz durumlarda mal sahibinin direk olarak söz konusu mahkeme üzerinden Ecrimisil davası açması önemle tavsiye edilir. Bu gibi durumlarda yasa dışı yollara başvurulması tavsiye edilmez. Ecrimisil davaları son derece şeffaf bir şekilde sonuçlanır.

Ecrimisil Davası Nasıl Açılır? Ecrimisil Bedeli Nasıl Belirlenir?

Söz konusu dava türü direk olarak Yargıtay üzerinden açılır. Bu kapsamda davacının ilgili mahkemeye başvurması gerekir. Hemen akabinde ecrimisil bedeli belirleme kolay bir şekilde uygulanabilir. Dava bedeli doğrudan ilgili yasal merci tarafından belirlenebilir. Bu kapsamda tarafların dava bedelini de yasal merciden öğrenmesi önemlidir.

Ecrimisil İle Kira Bedeli Arasındaki Farklar Neler?

Ecrimisil ile kira bedeli arasında da ayrıca bazı temel farklılıklar da söz konusudur. Kira bedeli isminden de anlaşılacağı üzere belirli bir malın doğrudan mal sahibi tarafından kendi rızası üzerinden kiralığa sunulmasıdır. Bu kapsamda ise malı kiralayan tarafın belirli bir ödeme yapmasıdır. Dolaysıyla kira bedeli tamamen mal sahibi ile kiracı arasında yapılan uzlaşı sonucunda uygulanır. Fakat ecrimisil durumu çok daha farklıdır.

Bu durum tamamen mal sahibi izni veya onayı olmaksızın taşınmazın farklı taraf üzerinden haksız yere işgal edilmesidir. Bu durum karşısında ise mal sahibi tercihi doğrultusunda doğrudan Yargıtay üzerinden ecrimisil davasını açabilir. Dava sonucu kısa sürede sunulur. Fakat tarafların mahkeme günü mutlaka hazır olması önemlidir.

Ecrimisil Bedelinde Taşınmazın Bedelini Etkileyebilecek Şeyler Neler?

Ecrimisil bedelinde taşınmazın bedelini ayrıca etkileyebilecek bazı etkenler de söz konusudur. Bu durumda taşınmazın bedelini etkileyebilecek etkenler ise ilgili alanın genel özellikleri ve yüzölçümü, verimliliği, konumu, alt yapı hizmetlerinden faydalanıp faydalanmadığı, işgal durumu öncesindeki genel durumuyla işgal sonrasındaki genel durumu, aynı alanda yer alan benzeri türden alanın genel özellikleriyle uyum sağlayıp sağlamaması gibi durumlar da etkili olabiliyor.

Söz konusu davada dikkat edilmesi gereken ayrıca önemli ayrıntılar da söz konusudur. Her dava türünde olduğu gibi ecrimisil davası zamanaşımı durumu da söz konusudur. Davaya devam edilmemesi durumunda 5 yıl sonrasında davanın zamanaşımına maruz kalması söz konusudur. Bu nedenle söz konusu hukuki dava açanların bu durumu da mutlaka önemsemesi gerekir. Ecrimisil davaları en önemli davalar listesinde yer alır. Bu nedenle bu dava için davacının mutlaka en kaliteli avukatı tercih etmesi tavsiye edilir. Durumunu ilgili avukata kapsamlı ve şeffaf bir şekilde arz etmesi dava sağlığı açısından son derece önemlidir.

Ayrıca davacının ilgili avukat aracılığıyla gerekli tüm argümanları Yargıtay mahkemesine sunması gerekir. Ecrimisil davalarında önemli olan nokta davacının gerçek anlamda haksızlığa maruz kalmasıdır. Bu durumda dava doğrudan davacı lehine sonuçlanacaktır. Karşı tarafın ise yasal kapsamda gerekli cezai işlem alması söz konusudur. Ecrimisil davası ve diğer ayrıntılar hakkında merak ettiklerinizi profesyonel hukuk sitesinden öğrenebilirsiniz.

Benzer İçerikler

Pazar Araştırması Nedir? Nasıl Yapılır?

Pazar araştırması, işletmelerin müşteri beklentilerini, rakip durumunu ve piyasa trendlerini anlamalarına yardımcı olan kritik bir süreçtir. Bu süreç tüketicilerin düşüncelerini anlamak için anketler, odak grupları

İncele

Oto Ekspertiz Ücreti Ne Kadar

Oto ekspertiz ücreti konusu pek çok kişi tarafından araştırılıyor. Oto ekspertiz fiyatları, aracın marka, model, yaş, kilometresi gibi faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterir. Ekspertiz işlemi

İncele
Contact us

Kapsamlı Değerleme Hizmetleri İçin Bizimle İletişime Geçin

Sorularınızı yanıtlamaktan ve hizmetlerimizden hangisinin ihtiyaçlarınıza en uygun olduğunu belirlemenize yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

Your benefits:
What happens next?
1

We Schedule a call at your convenience 

2

We do a discovery and consulting meting 

3

We prepare a proposal 

İletişim