Gayrimenkul

Emlak Beyan Değeri Nedir?

Emlak Beyan değeri, emlak vergisi dahilinde belediyelere beyan edilmiş olan beyannameleri ifade eder. Beyan değeri, kayıtlı değer olarak da bilinir.

1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu’na göre emlak vergisi; Türkiye sınırları içinde bulunan bina ve arsa mülkleri için verilen bir vergi türüdür.

Emlak vergisi beyannamesi belediyelere ödenen bir vergi çeşididir. Kişiler yahut kurumlar kendilerine ilişkin olan taşınmaz malların vergisini ödemekle yükümlüdür.

Muazzam enflasyon rakamlarından sonra, birçok ev sahibi ve kiracı, artış konusunu giderek daha fazla merak ediyor. Bu konuda kiracılar 2.000 TL kira bedeli için en fazla 2.400 TL ödemek zorunda kalabilirler.

Tapu harcı, gayrimenkul alırken veya satarken alınan hizmet bedelidir. Prosedürler bir ev bulup satın almaktan daha uzun sürebilir. Detayları ve belgelerin tamamlanması dikkat edilmesi gereken bir sorundur.

Evinizin değerini bilmek, karşılayabileceğiniz şeyleri değerlendirmenize, bir evin uygun fiyatlandırılıp fiyatlandırılmadığına karar vermenize ve kendi evinizi nasıl fiyatlandıracağınıza karar vermenize olanak tanır.