Ekolojik Yapı Malzemeleri Nelerdir?

Gelişen ve değişen teknoloji anlayışı, günümüzde kullanılan yapı malzemelerini üretim ve kullanım alanlarını da belirlemektedir.

Gelişen ve değişen teknoloji anlayışı, günümüzde kullanılan yapı malzemelerini üretim ve kullanım alanlarını da belirlemektedir. Bilinçsiz bir şekilde kullanılan teknoloji ise, insan ve doğa sağlığı için büyük tehdit unsuru oluşturabilmektedir. Bu noktada devreye uzun yıllar kullanıma uygun olan yapı malzemeleri girer. Ekolojik yapı malzemesi olarak adlandırılan bu ürünler; çevreye ve insan sağlığına daha az zarar veren veyahut sağlık için bir sorun teşkil etmeyen malzeme türüdür.

Bu malzemeler, genel olarak; doğal kaynaklardan elde edilen ve sürdürülebilir yöntemlerle üretilen hammaddelerden oluşur. Ekolojik yapı malzemelerinin kullanılması; çevresel etkilerin azaltılmasına ve sürdürülebilirlik ilkesinin desteklenmesine katkıda bulunur.

Ekolojik Malzeme Ne Demek?

Ekolojik yapı malzemelerinin kullanımı, iç mekân hava kalitesini artırabilme özelliğini, formaldehit gibi zararlı kimyasallar içermemesinden alır.  İnsan sağlığını üzerinde birden çok faydası olan bu ürünler, aynı zamanda, enerji ve su tüketimini azaltabilen yalıtım malzemeleri gibi özelliklere sahip olabilirler.

Ekolojik malzeme kavramı, çağımızın giderek artan çevresel bilinciyle birlikte önem kazanan bir terimdir. Bu terim, yapı malzemelerinin üretiminden kaynaklanan çevresel etkileri azaltmayı amaçlayan, doğaya ve insan sağlığına daha az zarar veren veya hiç zarar vermeyen malzemeleri ifade eder.

Doğal Yapı Malzemeleri Nelerdir?

Ekolojik malzemeler, genellikle sürdürülebilir yöntemlerle ve doğal kaynaklardan elde edilen hammaddelerden üretilir. Bu malzemelerin kullanımı, çevresel sürdürülebilirliği desteklerken, aynı zamanda insan sağlığını korumayı da amaçlar. Geleneksel yapı malzemelerinin aksine, ekolojik malzemelerin üretimi ve kullanımı, karbon emisyonlarını azaltır, toksik kimyasal madde kullanımını minimize eder ve doğal kaynakların tükenmesini önler.

Örnek olarak, ahşap ve bambu gibi bitkisel malzemeler, karbon emilimini artırarak sera gazlarının atmosfere salınımını azaltır. Aynı zamanda, bu malzemelerin kullanımı, ormansızlaşmayı önler ve biyoçeşitliliği destekler. Diğer yandan, geri dönüştürülmüş cam ve metal gibi malzemeler, doğal kaynakların korunmasına ve atıkların azaltılmasına katkıda bulunur.

Ekolojik malzemeler arasında ise dünya çapında en çok kullanılan malzemeler şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Toprak,
 • Taş,
 • Cam,
 • Ahşap,
 • Bambu,
 • Kenevir,
 • Yün,
 • Keten ve taş yünü.

Ahşap ve bambu gibi bitkisel malzemeler, karbon emilimini artırarak sera gazlarının atmosfere salınımını da azaltabilir. Aynı zamanda, doğal taş malzemeleri doğal kaynakların korunmasına katkıda bulunur.

Sürdürülebilir Yapı Malzemeleri

Modern yaşamın içerisinde sürdürülebilir yapı malzemelerinin önemi gün geçtikte artış gösterir. bu öneme verilen en büyük örnekler ise, güneş enerji sistemleri, doğal taş ya da ahşap ev modelleri olarak gösterilir.

Sürdürülebilir yaşam şeklinin olmazsa olmazları arasında yer alan bu yapı malzemeleri, Bu çevresel etkileri minimize eden, doğal kaynakları koruyan ve gelecek nesillerin ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanan malzemelerdir.

Örnek olarak, geri dönüştürülmüş malzemeler, atık miktarını azaltırken doğal kaynakların korunmasına katkıda bulunur. Aynı zamanda, doğal yalıtım malzemeleri, binaların enerji verimliliğini artırır ve sürdürülebilir bir yaşam tarzını teşvik eder.

Ekolojik Yapı Örnekleri

Gelecek nesillere daha iyi ve daha temiz bir dünya bırakmak için de tercih edilen ekolojik yapı örnekleri son yıllarda sıklıkla tercih edilir. Yapının konumlanacağı iklime ve coğrafi şartlara göre de belirlenen bu ekolojik yapı örnekleri; aynı zamanda emlak değerleme alanında da dikkat edilen konuların başında gelmektedir. Ekolojik yapılar için tercih edilen modeller ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Ahşap evler,
 • Doğal taş evler,
 • Bambu evler,
 • Yeşil çatılı binalar,
 • Güneş enerji sistemleri,

Sürdürülebilir yapı malzemeleri, genellikle yenilenebilir kaynaklardan elde edilir ve düşük enerji tüketimi ile üretilir. Bu malzemelerin üretim süreçleri, sera gazı emisyonlarını azaltır ve çevreye zararlı atıkların oluşumunu en aza indirir.

Benzer İçerikler

Gayrimenkul Değerlemede Sürdürülebilirlik Kriteri

Gayrimenkul değerleme sürdürülebilirlik kriterleri günümüzde önemli bir rol sahiptir. Özellikle bankacılık sistemine satın alma süreçlerindeki kredi kullanımı, yapılandırma ve derecelendirme gibi aşamalarda dikkate alınmaktadır. Sürdürülebilirlik,

İncele

Sürdürülebilir Mimari Nedir?

Sürdürülebilir mimari kavramı, uzun bir geçmişe sahip olsa da günümüzde mimarlar, peyzaj mimarları ve şehir plancılarının eğitim ve uygulama süreçlerinde önemli bir yere sahiptir. Tasarım

İncele

Sürdürülebilirlik Belgesi Nedir?

Sürdürülebilirlik belgesi, çeşitli faktörlere bağlı olarak sürdürülebilirlik standartlarını sağlayan ürünlere, hizmetlere veya kurumlara verilen onay çeşididir. Sürdürülebilirlik belgesi, çeşitli faktörlere bağlı olarak sürdürülebilirlik standartlarını sağlayan

İncele
Contact us

Kapsamlı Değerleme Hizmetleri İçin Bizimle İletişime Geçin

Sorularınızı yanıtlamaktan ve hizmetlerimizden hangisinin ihtiyaçlarınıza en uygun olduğunu belirlemenize yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

Your benefits:
What happens next?
1

We Schedule a call at your convenience 

2

We do a discovery and consulting meting 

3

We prepare a proposal 

İletişim