Enerji Kimlik Belgesi Nedir ve Nasıl Alınır?

Enerji kimlik belgesi nedir sorusu kapsamında bu belge; bir binanın, enerji tüketim sınıflandırmasını başta olmak üzere birçok hususu gösteren bir belgedir.

Enerji kimlik belgesi nedir sorusu kapsamında bu belge; bir binanın, enerji tüketim sınıflandırmasını, binanın minimum enerji ihtiyacını, yalıtım özellikleri başta olmak üzere birçok hususu gösteren bir belgedir. Bu belgenin amacı, enerji israfının önlenmesidir.

Genellikle enerji sınıflandırması, çeşitli ürünlerde ön plana çıkar. Bir çamaşır makinesi ya da buzdolabında A sınıfından G sınıfına kadar enerji verimliliği gösterilir. A sınıfı en yüksek enerji verimliliğini gösterirken G sınıfına kadar bu verimlilik düşer. Enerji verimliliğinin yüksek olması, enerji tasarrufu açısından önemlidir. Bu sistem, son zamanlarda binalar için de kullanılmaya başlanmıştır. Peki enerji kimlik belgesi tam olarak nedir, binalar için enerji kimlik belgeleri nereden alınır?

Enerji Kimlik Belgesi (EKB) Nedir?

Enerji kimlik belgesi, yeni yapılmış binalar ya da mevcut binaların 1 yıl içerisinde aydınlatma, soğutma, ısıtma, havalandırma başta olmak üzere enerji sistemlerini ne kadar tükettiğini gösteren belgedir. Binanın performansını gösteren bu belge, enerji verimliliğinin ne ölçüde olduğunu da ifade eder.

Enerji Kimlik Belgesinde Hangi Bilgiler Bulunur?

Enerji kimlik belgelerinde genel olarak şu bilgiler yer alır:

 • Soğutma tüketimi
 • Enerji performansı
 • Isıtma tüketimi
 • Sera gazı emisyonu
 • Aydınlatma bilgileri
 • Bina yapım yılı
 • Mekanik özellikler
 • Binada yer alan bağımsız bölüm sayısı
 • Sıcak su tüketimi

Enerji Kimlik Belgesi Nereden ve Nasıl Alınır?

Enerji kimlik belgesi nedir sorusu ile yakından ilgili olan bir diğer konu, bu belgenin nereden ve nasıl alınacağıdır. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca yetkilendirilen enerji verimliliği danışmanlık şirketleri, talep edilen enerji kimlik belgelerini vermektedir.

Enerji Kimlik Belgesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Enerji kimlik belgesine başvuracak kişiler;

 • Mimari proje
 • Yapı ruhsatı
 • Isı yalıtım formu
 • Talep formu ile başvurularını yapabilir.

Enerji Kimlik Belgesi Almanın Faydaları Nelerdir?

Bir bina için alınacak enerji kimlik belgesi, temelde enerji verimliliğinin yükseltilmesi adına çalışmaların yapılmasını mümkün kılar. Aynı zamanda bir binanın yıllık tükettiği enerji miktarı da ilgili belgede yer alır. Ayrıca ilgili belge, binanın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından tescillenmesini sağlar.

Enerji Kimlik Belgesi PTT’den Nasıl Alınır?

Enerji kimlik belgesi nedir, PTT’den nasıl alınır sorusu kapsamında çeşitli adımlar atılmalıdır. PTT’nin internet şubesinde yer alan enerji kimlik formu doldurulmalı ve istenilen evraklar temin edilmelidir. Bunun yanı sıra evrak ve formlar bina yönetmeliğinde onaylanmalı, PTT şubelerine giderek fiziki olarak başvuru yapılmalıdır. Belirlenen ücret PTT şubeleri üzerinden yatırıldıktan sonra işlem tamamlanacaktır.

Benzer İçerikler

Pazar Araştırması Nedir? Nasıl Yapılır?

Pazar araştırması, işletmelerin müşteri beklentilerini, rakip durumunu ve piyasa trendlerini anlamalarına yardımcı olan kritik bir süreçtir. Bu süreç tüketicilerin düşüncelerini anlamak için anketler, odak grupları

İncele

Oto Ekspertiz Ücreti Ne Kadar

Oto ekspertiz ücreti konusu pek çok kişi tarafından araştırılıyor. Oto ekspertiz fiyatları, aracın marka, model, yaş, kilometresi gibi faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterir. Ekspertiz işlemi

İncele
Contact us

Kapsamlı Değerleme Hizmetleri İçin Bizimle İletişime Geçin

Sorularınızı yanıtlamaktan ve hizmetlerimizden hangisinin ihtiyaçlarınıza en uygun olduğunu belirlemenize yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

Your benefits:
What happens next?
1

We Schedule a call at your convenience 

2

We do a discovery and consulting meting 

3

We prepare a proposal 

İletişim