Gayrimenkul Piyasası 2021 Görünümü

Covid 19 pandemisi sonrası dünyamızda, yeni normale geçiş öncesi sancılarını hayatımızın her safhasında hissediyoruz. Ülkeler aldığı pozisyona göre bu sancıları farklı şiddetlerde hissetmektedir. Şiddeti ne olursa olsun pandeminin tüm ülkelerin dengesini sarstığını görülmektedir.

 

Ülke ekonomisi 2021 yılını %9 büyüme oranı (Ç3: %7,4), 1,915 trilyon TL (3. Çeyrek), % 21,31 TÜFE (Kasım 2021), %54,62 ÜFE (Kasım 2021), Konut Fiyat Endeksi %34,6 oranlarında artış gösterirken İşsizlik %11,20 (Ekim 2021), İnşaat sektörü büyüme oranı -% 6,7 (3. Çeyrek) oranında azalma olacak şekilde seyir izlemiştir.


2021 son çeyreğinde döviz kurlarında yaşadığımız artışlar. Artışlarda reel getirinin ne olduğunu sorgulamamızı kaçınılmaz kıldı. 2021 yılı genel değerlendirmesinde bu nedenle yapılan analizlerde 2015 yılı gerçekleşen rakamları 100 baz kabul ederek değerlendirme yapılmıştır. 2021 yılı konut fiyatlarında değer değişim ülke ortalaması % 34,60 olarak gerçekleşti. Değer artışında lokomotif illerin Ege ve Akdeniz bölgesi denize sınır iller olduğu görülmektedir.

Benzer İçerikler

Kira Değer Tespiti

Son zamanlarda en çok gündem olarak konuşulan ve haberi yapılan konuların başında, mülk sahipleri ile kiracılar arasındaki kira bedelleri gelmektedir. Kira değeri her dönem bir

İncele

Loder (Yükleyici) Nedir?

Arka ve ön kısmında çeşitli özellikteki kovaların yer aldığı loder, kazma ve yükleme gibi işlemlerin yapılmasına olanak tanır. Loder nedir sorusu, özellikle iş verimliliği arzu

İncele
Contact us

Kapsamlı Değerleme Hizmetleri İçin Bizimle İletişime Geçin

Sorularınızı yanıtlamaktan ve hizmetlerimizden hangisinin ihtiyaçlarınıza en uygun olduğunu belirlemenize yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

Your benefits:
What happens next?
1

We Schedule a call at your convenience 

2

We do a discovery and consulting meting 

3

We prepare a proposal 

İletişim