Emlak Alım Satım Vergisi Nedir?

Tapu harcı, gayrimenkul alırken veya satarken alınan hizmet bedelidir. Prosedürler bir ev bulup satın almaktan daha uzun sürebilir. Detayları ve belgelerin tamamlanması dikkat edilmesi gereken bir sorundur. Emlak alım satım vergisi, kanunlarla belirlenir ve gayrimenkullerin bulundukları kategorilere göre vergisi ve harcı ödenir. Verginin nasıl hesaplandığı, hangi mülkün hangi oranda vergilendirildiği ile ilgili tüm sorular Emlak Vergisi Kanunu’nda yer almaktadır. Gayrimenkul alım ve satımından alınan vergiye tapu harcı denir.

Avrupa ülkelerine bakıldığında, gayrimenkullerin devrinden noterlerin sorumlu olduğu görülmektedir. Buna karşılık, Türkiye’de Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, ilgili arazi, arsa,  bina vb. taşınmazların satışını başlatmak için  satıcı işleminden randevu alarak satışını başlatmakla yükümlüdür. Bu noktada  gerekli evrakların hazırlanması ve başvurunun taşınmazın bağlı olduğu tapu dairesine iletilmesi önem arz etmektedir. Bu tapu işlemleri için Alo 181 veya internet tapu platformu aracılığıyla kolayca yapılabilir. İşlemler hazırlandıktan sonra satıcı taraf kısa mesaj ile bilgilendirilir.

Tapu Harcı Nedir?

Satılan tüm gayrimenkullerin tapu işlemlerinde ödenen bir masraf harcıdır. Konut, işyeri, arazi, arsa, tarla, han, dükkan, depo, alışveriş merkezi veya diğer amaçlara yönelik gayrimenkullere göre tapu harcı değişiklik göstermektedir. Bu vergi, tapu harcı veya tapu masrafı olarak adlandırılabilir. Tapu işlemleri harcın ödenmesi ile tamamlanır.

Emlak Alım Satım Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Emlak  vergisi veya tapu vergisi, konut, arsa ve daire gibi satılık gayrimenkullerin gerçek değeri üzerinden hesaplanır. Emlak vergisinden yüksek olmalıdır. Emlak vergisi tapuda beyan edilen devir ve alış bedeli üzerinden hesaplanır, emlak bedelinin %4’ü tapu harcı olarak ödenir. 2019 yılında bu oran %3 iken 2020 yılı itibari ile %4 olarak ilan edilmiştir ve 2022 yılı itibari ile %4 olarak devam etmektedir.

Emlak Alım Satım Vergisini Kim Öder?

Emlak alım satım vergisini hem alıcı hem de satıcı tarafından bireysel olarak ödenir. 2022 yılı itibari ile %4 olan alım satım vergisinin dağılımı alıcıdan %2, satıcıdan %2 + 400 TL döner sermaye harcı ve 750 TL kadastro ücreti şeklindedir. Ödemenin yapılabilmesi için taşınmazın ait olduğu belediyeden beyan edilen asgari değerin alınmış olması gerekmektedir. Bu yasal bir zorunluluktur, Belediye beyan değerinden düşük satış bedelinin gösterilmesi her iki taraf için de kesinlikle söz konusu olamaz, böyle bir durumda daha sonra vergi cezası uygulanacaktır. Eğer alıcı ve satıcı aralarında bir anlaşmaya varır iseler, sadece alıcı da ödeyebilir.

Tapu Harcı Ödeme Yöntemleri

Tapu harçları doğrudan banka şubelerinden ödeme yapabilir veya online olarak kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz. Bu işlem Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sitesindeki Tapu harcı Ödemeleri menüsünden yapılır. 

Diğer bir seçenek olarak  E-Devlet üzerinden sisteme giriş yaptıktan sonra, Tapu Kadastro Harç ve Döner Sermaye Sorgulama bölümüne girip, Döner Sermaye Ödeme alt başlığına tıklayarak karşınıza çıkan bölümdeki bilgileri doldurarak harç ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Emlak Alım Satım Vergisi Hangi Bankalara Ödenir?

Tapu harcının yatırılabileceği bankalar;

– TC ZİRAAT BANKASI A.Ş.

– İŞ BANKASI A.Ş.

– HALK BANKASI T.A.Ş.

– YAPI VE KREDİ BANKASI

– GARANTİ BANKASI A.Ş.

– ŞEKERBANK A.Ş.

– OYAK BANK T.A.Ş.

– ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş.

– TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI A.Ş.

– TURKISH BANK

– AKBANK

Benzer İçerikler

Ev Satışında Para Nasıl Ödenir?

Ev satışında ödeme, tarafların karşılıklı beklentileri doğrultusunda çeşitli yöntemler aracılığıyla yapılır. Konutun değerlendirilmesini kapsayan ayrıntılı bir gayrimenkul değerleme süreciyle evin gerçek fiyatı belirlenir ve ödeme

İncele

Gelir Getiren Gayrimenkul Ne Demek?

Gelir getiren gayrimenkul, birikimlerini değerlendirmek isteyenler için uygun yatırım araçları arasındadır. Konutlar, mal sahibine uzun vadeli kira geliri sağlar. Ayrıca mülkün değerinin zaman içerisindeki yükselişi

İncele
Contact us

Kapsamlı Değerleme Hizmetleri İçin Bizimle İletişime Geçin

Sorularınızı yanıtlamaktan ve hizmetlerimizden hangisinin ihtiyaçlarınıza en uygun olduğunu belirlemenize yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

Your benefits:
What happens next?
1

We Schedule a call at your convenience 

2

We do a discovery and consulting meting 

3

We prepare a proposal 

İletişim