Vergi Beyannamesi Nedir ? Nereye Verilir ?

Emlak vergisi beyannamesi belediyelere ödenen bir vergi çeşididir. Kişiler yahut kurumlar kendilerine ilişkin olan taşınmaz malların vergisini ödemekle yükümlüdür. Emlak vergisi beyannamesinin muhteviyatında taşınmaz mallara ilişkin olan kira ve daha başka gelirlerle alakalı bildirimler de mevcuttur. Bu bildirimler yardımıyla gerekli hesaplamalar yapılarak şahıs yada kurumların ödemesi ihtiyaç duyulan emlak vergisi beyannamesi hesaplanabilir. Kişi ve kurumlara ilişkin olan taşınmaza ait vergi taşınmazın bağlı olduğu belediyenin emlak servisi biriminden tahsil edilmektedir.

Emlak Beyannamesi Nereye Verilir?

Emlak beyannamesi yapmak isteyen kişilerin, söz konusu gayrimenkullerin bağlı bulunmuş olduğu belediyeye müracaat etmeleri gerekiyor. Beyanname işlemleri için mülk sahibinin ikamet adresi değil, taşınmaz malın bulunmuş olduğu konum önemlidir. İlgili gayrimenkul hangi belediye sınırları içinde yer alıyorsa, bu belediyeye giderek beyanname işlemini yapabilirsiniz. Belediyelerde bu işlemlerle alakalı olarak emlak servisi birimleri olacaktır. Bu birimlerden tüm beyanname işlemlerini yaptırabilirsiniz.

Bunun yanı sıra yenilenen hizmetlerle birlikte internet üstünden de emlak beyanı yapılabiliyor. İnternet üstünden emlak beyannamesi yapmak isteyen kişilerin Gelir İdaresi Başkanlığı resmi sayfasına göz atması gerekiyor. Hazırlanan bu internet sitesi üstünden alakalı adımları takip ederek beyan işlemini yapabilirsiniz. Beyanname için direkt belediyeleri tercih eden kişiler, gerekli evrakları hazırladıktan sonra belediyelere başvuru yapabilir.

Emlak Beyannamesi İçin Gereken Evraklar

Emlak beyannamesini direkt elden belediyelere teslim etmek isteyen kişilerin, muayyen evrakları hazır etmesi isteniyor. Söz mevzusu evraklar güncel haliyle değişim gösterebilse de genel hatlarıyla bütün belediyeler aynı evrakları talep ediyor.

Emlak beyannamesi evrakları şu şekildedir:

Adres ve telefon bilgisi

Tapu fotokopisi

İskan fotokopisi

Yapı ruhsatı

Mülk sahibinin nüfus cüzdanı fotokopisi

Emlak bildirim formu

Sahip olduğunuz taşınmaz mallar üzerinden yukarıda ismi geçen evrakları hazırladıktan sonra belediyelerin alakalı birimine başvurabilirsiniz. Beyanname işlemlerini direkt taşınmaz malların ruhsatına sahip olan bireyin yapması gerekiyor. Bir başkası adına beyanname işlemlerini yürütebilmek söz konusu değildir. Yalnızca ilgili kişinin vekalet belgesi verdiği kişiler bu işlemleri yürütebilir.

Benzer İçerikler

Kat maliki ne demek?

Kat maliki, yapımı tamamlanmış olan ve oturmak için tamamen hazır bir halde bulunan apartman ya da apartman dairesinin belli bir katında bulunan dairelerin sahibine verilen

İncele

Ev Satarken Tapu Harcını Kim Öder?

Ev alım satımı yaparken alıcı ile satıcı arasında anlaşma sağlanması yeterli olmamaktadır. Anlaşma sağlanması halinde alıcının taşınmaz mülkün tapusunu kendi adına alması gerekmektedir. Tapu devir

İncele

Kira Krizi Kalkınma Hedeflerini Zorluyor!

Ülkemizde son iki yıldır önemli sorun başlıkları arasında sayılan yüksek kira düzeylerinin yalnızca ev sahibi-kiracı ilişkisi üzerinden tartışılması ve genellikle adli vakalar üzerinden haber değeri

İncele
Contact us

Kapsamlı Değerleme Hizmetleri İçin Bizimle İletişime Geçin

Sorularınızı yanıtlamaktan ve hizmetlerimizden hangisinin ihtiyaçlarınıza en uygun olduğunu belirlemenize yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

Your benefits:
What happens next?
1

We Schedule a call at your convenience 

2

We do a discovery and consulting meting 

3

We prepare a proposal 

İletişim