İnşaat seviye tespiti nasıl yapılır?

Bir arsanın üzerine herhangi bir bina yapmak için inşaat başlatılınca bu inşaat sürecinin takibi de gerekli hale geliyor.

Bir arsanın üzerine herhangi bir bina yapmak için inşaat başlatılınca bu inşaat sürecinin takibi de gerekli hale geliyor. İnşaatın ilerleme seviyesine göre inşaat sahiplerine bankalar tarafından kredi verilip verilmeyeceği kararlaştırıldığı gibi inşaatın düzgün ve güvenli bir şekilde ilerleyebilmesi için de bu kontroller gerekmektedir.

Inşaat seviye tespiti, birtakım genel kriterlere göre yapılmaktadır. Inşaatın temeli, zemin katı, birinci katı, çatısı, doğraması, boya badanası, iç ve dış sıvası, kaplamaları, elektrik tesisatı, sıhhi tesisat ve kalorifer tesisatı gibi şeylerin varlığı ve ne derece eksiksiz olduğu seviye tespit raporu hazırlayan kişiler tarafından kontrol edilir. Her bir ölçüt için belirlenen yüzdelik dilimler vardır. Bu yüzdelik dilimler hesaplanarak inşaatın ilerleme seviyesi tespit edilir.

Her inşaat için kullanılan seviye tespit tablosu farklıdır. Bodrum katı olan ve çok katlı olan binalar ile bir ya da iki katlı binaların ilerleme seviyesi ölçülürken kullanılan yüzdelik dilimler ve kriterler farklılık gösterebilmektedir.

İnşaat Seviye Tespit Tablosu

İnşaat öncesinde ya da inşaat sırasında bazı izinler alınırken inşaat sahibinin belirli kriterleri sağlaması gerekmektedir. Aksi halde istenen her izin verilememektedir. Bu kriterlerin sağlanma oranına göre inşaat seviye tespit tablosu oluşturulur. Böylelikle inşaatın hangi seviyede olduğu, ne derece sağlam olduğu gibi pek çok bilgiye sadece bu tablo ile erişmek mümkün olmaktadır.

Inşaat sahipleri, inşaat sürecinde bankalardan kredi talep ederken de inşaat ilerleme seviyelerini beyan etmektedirler. Banka da bu tablo doğrultusunda müşterilerine kredi imkanı sunmaktadır. Inşaat ilerleme seviye takibi yapıldıktan sonra puanı düşük saptanan inşaatlara bankalar tarafından kredi sunulma ihtimali azalmaktadır.

Inşaat seviye tespit tabloları binanın yapısına göre farklılık gösterse de tüm tablolarda yer alan maddelere verilen yüzdelik oranların toplamı 100 olmaktadır. 100 üzerinden yapılan değerlendirmelerde belli bir puanı sağlayan inşaatlar sağlam ve güvenilir kabul edilmektedir ve bu inşaatlar için kredi, izin gibi şeyler verilebilmektedir.

Denge Değerlendirme, alanında uzman dev kadrosu ile her türlü gayrimenkul hizmetini sizlere sunmaktadır. Bu hizmetler sadece ticari hizmetlerle sınırlı kalmayıp, bu şirket tarafından hukuki açıdan da çeşitli hizmetler müşterilere sunulmaktadır. Denge Değerleme şirketinin linki üzerinden şirketin verdiği tüm hizmetlere ve detaylara ulaşabilir, sitede yer alan iletişim bilgileri ile şirketten hizmet alma talebinizi yetkililere iletebilirsiniz.

Uluslararası Finansal Raporlama Standartları çerçevesinde değerleme yapılması, yapacağınız işlerde herhangi bir problem ile karşılaşmamanız için gereklidir. Bu standartlara uygun değerleme hizmeti veren şirketlere Sermaye Piyasası Kurulu tarafından lisans verilmektedir. Bu lisans karşılaşacağınız her yerde geçerlilik sağlayan bir lisanstır ve gayrimenkuller ile ilgili yapacağınız her işi bu tarz bir şirket aracılığı ile gerçekleştirmeniz, güvenilirlik açısından önerilmektedir. Aksi halde karşılaşacağınız problemlerde şirketler herhangi bir yükümlülük almaktan kaçabilir ve durum sizin zararınız ile sonuçlanır.

Benzer İçerikler

İnşaat Demiri Fiyatları

İnşaat demiri, sıcak haddelenmiş nervürlü çelik çubukların ortak adıdır. Sıradan sıcak haddelenmiş çelik çubuğun derecesi, HRB’den ve kalitenin minimum akma noktasından oluşur. H, R ve

İncele

2021-2022 İnşaat Maliyetleri

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca 2021 yılı için geçerli olacak inşaat maliyet bedelleri açıklandı. 2021 yılı için geçerli olan inşaat maliyet bedelleri, mesken binalarında, yapı

İncele
Contact us

Kapsamlı Değerleme Hizmetleri İçin Bizimle İletişime Geçin

Sorularınızı yanıtlamaktan ve hizmetlerimizden hangisinin ihtiyaçlarınıza en uygun olduğunu belirlemenize yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

Your benefits:
What happens next?
1

We Schedule a call at your convenience 

2

We do a discovery and consulting meting 

3

We prepare a proposal 

İletişim