Kat İrtifakı Nedir?

Ülkemiz genelinden güvenle uygulanan gayrimenkul uygulamaları arasında kat irtifakı yer alır. Kat irtifakında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar da söz konusudur. Bu durumda ilgili inşaatın aktif olması ancak yapının henüz tamamlanmamış olması gerekir. Bu durumda inşaat sahibi tarafından kat irtifakı belgesi sadece geçici süreliğine alınabilir. Çünkü söz konusu yapı belgesi sadece geçici süreliğine kullanılabilir.

İnşaatın komple olarak tamamlanmasının ardından söz konusu yapı belgesi de geçerliliğini kaybedecektir. Kat irtifakı belgesi en çok ihtiyaç duyulan yapı belgeleri arasında yer alır. Bu belge türünün pek çok avantajları da söz konusudur. Yapı halindeki inşaatın daha sağlıklı ve güvenli bir şekilde tamamlanması açısından söz konusu yapı belgesine ihtiyaç duyulur.

Bunun haricinde kat irtifakı belgesi bugün çok daha pratik bir şekilde alınabilir. İlgili kurumların siteleri üzerinden de yapı belgesi temin edebilir. Fakat başvuru sahibinin bu konuda bilgisi olmaması durumunda mümkünse bir uzman eşliğinde kat irtifakı belgesine başvurması tavsiye edilir.

Kat Mülkiyeti Nedir?

Kat mülkiyetleri hakkında pek çok ayrıntılar merak ediliyor. Bu belge türü de kendine özgü bazı özelliklere sahiptir. İsminden de anlaşılacağı üzere kat mülkiyeti ilgili yapının sahibine ait olduğunu gösteren belgedir. Ayrıca kat irtifakı geçici olduğundan inşaat tamamlandıktan sonrasında bu belgenin doğrudan kat mülkiyetine çevrilmesi mümkündür. Bu durumda sizler de daha önceki dönemde aldığınız kat irtifak belgenizi direk olarak kat mülkiyeti belgesine kolayca çevirebilirsiniz.

Dolaysıyla kat irtifakları belgesi ile kat mülkiyeti belgesi arasında temel farklılık, ilk belgenin geçici olması ve ikinci inşaat belgesinin ise kalıcı olmasıdır. Kat mülkiyetleri en önemli yapı belgeleri arasında yer alır. Bu belge üzerinden katın sahibi tarafından resmi anlamda mülkiyetli olduğu söz konusudur. Kat mülkiyeti de kat irtifakında olduğu gibi Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü üzerinden alınabilir.

Kat İrtifakı Nasıl Yapılır?

Merak edilen kat irtifakı basit bir şekilde yapılır. Bu durumda söz konusu taşınmazın paylı mülkiyet altında yer alması durumunda, bütün paydaşların talep etmesi durumunda söz konusu yapı belgesi resmi merci tarafından hazırlanır. Taşınmazın sadece tek bir maliki olması durumunda ise, tek bir maliki tarafından yapılan talep üzerinden de kat irtifakı belgesi hazırlanır. Belgenin hazırlanma süreci oldukça kısadır. Bu nedenle başvuru sahiplerinin zaman kaybı yaşaması söz konusu değildir. Kat irtifakının kurulabilmesi için bazı kriterlerin de söz konusu olması gerekir.

İlk olarak ilgili taşınmazın henüz tamamlanmamış olması gerekir. İnşa edilecek bölümlerin birbirinden tamamen bağımsız kalması gerekir. Kat irtifakı doğrudan komple yapı üzerinden uygulanmalıdır. Maliklerin tümünün talepte bulunması gerekir. Herhangi maliklerin üzerinde psikolojik veya fiziksel anlamda baskı ve şiddet uygulanmamış olması gerekir.

Kat İrtifakı Tapu Yerine Geçer Mi?

Kat irtifakı tapu belgesi yerine geçmesi söz konusu değildir. Çünkü tapu belgesi doğrudan taşınmazın kalıcı olduğu bir belgedir. Bu nedenle tapu belgesi yapıda tüm alt yapı ve inşaat aşamaları tamamlandıktan sonrasında yasal merci üzerinden alınır. Tek seferde alınan tapu belgesinin ise yaşam boyu kullanılması söz konusudur. Fakat bu durum kat irtifakı açısından geçerli değildir. Kat irtifakı yapının alt yapıları tamamlanmadan alınabilir. Ve yapı tüm inşası bittiğinde kat mülkiyetine çevrilebilir. Dolaysıyla kat irtifakıyla tapu belgesi birbirinden çok farklı olan belge türleridir.

Kat İrtifakı Kat Mülkiyetine Nasıl Çevrilir?

Yapı oluşturanlar tarafından en çok merak edilen ayrıntıların başında kat irtifakının doğrudan kat mülkiyetine nasıl çevrilebildiği konusudur. Bu konu hakkında pek çok site ve forumlar üzerinden kusurlu veya hatalı bilgiler sunulur. Bu nedenle sizlerin bu konuda şeffaf ve en doğru bilgilere ulaşması son derece önemlidir. Bu yönde Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü resmi internet sitesi üzerinden de gerekli bilgiler sunulmuştur.

Yapılan bilgilendirmeye göre, ilgili taşınmaz üzerinden gerekli iskân aşaması tamamlandıktan hemen sonrasında, taşınmaz sahibi tarafından ilgili resmi birime başvuru yapılarak mevcut olan kat irtifakının direk olarak kat mülkiyetine döndürülmesi talep edilebilir. Bu aşamadan itibaren yasal merci tarafından söz konusu talep dakikalar içerisinde işleme konur. Kat irtifakının kat mülkiyetine döndürülmesi bugün beklentilerinizin çok daha ötesinde erken zamanda tamamlanır.

Bu yönde ayrıca merak ettiklerinizi Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü resmi internet sitesi üzerinden de öğrenebilirsiniz. İnşaat halindeki yapınız için mutlaka ilk olarak kat irtifak belgesi almanız gerekir. İkinci aşama olarak ise inşaatınızın komple olarak tamamlanmasından hemen sonrasında aldığınız kat irtifakınızı doğrudan kat mülkiyetine döndürmektir.

Benzer İçerikler

Pazar Araştırması Nedir? Nasıl Yapılır?

Pazar araştırması, işletmelerin müşteri beklentilerini, rakip durumunu ve piyasa trendlerini anlamalarına yardımcı olan kritik bir süreçtir. Bu süreç tüketicilerin düşüncelerini anlamak için anketler, odak grupları

İncele

Oto Ekspertiz Ücreti Ne Kadar

Oto ekspertiz ücreti konusu pek çok kişi tarafından araştırılıyor. Oto ekspertiz fiyatları, aracın marka, model, yaş, kilometresi gibi faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterir. Ekspertiz işlemi

İncele
Contact us

Kapsamlı Değerleme Hizmetleri İçin Bizimle İletişime Geçin

Sorularınızı yanıtlamaktan ve hizmetlerimizden hangisinin ihtiyaçlarınıza en uygun olduğunu belirlemenize yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

Your benefits:
What happens next?
1

We Schedule a call at your convenience 

2

We do a discovery and consulting meting 

3

We prepare a proposal 

İletişim