Kira Değer Tespiti

Son zamanlarda en çok gündem olarak konuşulan ve haberi yapılan konuların başında, mülk sahipleri ile kiracılar arasındaki kira bedelleri gelmektedir.

Kira değeri her dönem bir anlaşmazlık konusu olabilmekte ancak son zamanlarda enflasyonda ve gayrimenkul fiyatlarındaki yaşanan değişim sebebiyle mal sahipleri ve kiracılar arasında itilaf konusu olmaya başlamıştır. Bu anlaşmazlıkların giderilmesinde kira değer tespit raporları temel teşkil edecektir. Kira ile ilgili ihtilaflarda ve dava süreçlerinde kira tespit raporu hizmeti alınmasının sorunların çözümü ve doğru kira değerine ulaşılabilmesi açısından oldukça önemlidir. Bağımsız ve uzman SPK lisanslı bir kuruluşa kira tespit raporu hazırlatılması durumunda ihtilafların daha hızlı çözüme kavuşacağını söyleyebiliriz.

Pazar(Piyasa) kirası taşınmaz mülkiyet haklarının, uygun pazarlama faaliyetleri sonucunda, istekli bir kiralayan ve istekli bir kiracı arasında, tarafların bilgili ve basiretli bir şekilde ve zorlama altında kalmaksızın hareket ettikleri, muvazaasız bir işlem ile uygun kiralama şartları çerçevesinde, değerleme tarihi itibarıyla kiralanması sonucu elde edilecek fayda için tahmin edilmesi gerekli görülen tutardır. Bir taşınmazın, belirli bir tarihte piyasa şartları dikkate alınarak kira değerinin belirlenme çalışmalarıdır. 

Anlaşmazlıklardan dolayı yeniden kira bedelinin tespiti ile birlikte, kiralama aşamasından önce ve kira yenilemelerinde rapor hazırlanmalıdır. 

Kira Değer tespiti ile birlikte, kiralanan alan yanında taşınmazın tamamında, yapının projesine uygun inşa edilip edilmediği, projesine aykırılıkların olup olmadığının profesyonel bir yaklaşımla taşınmazdaki olası risklerin (kolon kesme, kiralanan alanın yasallığı, …vb. ) tespiti için yasal incelemeler de yapılarak kapsamlı raporlar hazırlanması her iki taraf ve arabulucu için tüm soru işaretlerini giderecektir.

Kira değer tespitlerinde gözden kaçırılmaması gereken diğer önemli bir hususta zengin veri altyapımız sayesinde hem güncel tarihli hem de geçmişe dönük olarak hazırlanabilmesidir. 

Kira değer tespit raporunu bağımsız ve objektif biçimde hazırlayacak olan Denge Değerleme, ihtilafa konu mülkün konumu, fiziksel özellikleri, büyüklüğü, manzarası, yaşı, yasal durumu gibi özelliklerini inceleyerek bir kira tespiti yapacak ve mülkün güncel kira değerini spekülasyonlardan ve piyasadaki istisnai olarak gerçekleşen bazı özel durumlardan arınmış bir şekilde tespit edecektir.

Denge Değerleme, uluslararası değerleme standartlarında, uluslararası değerleme kuruluşu olarak konusunda uzman SPK lisanslı değerleme uzmanlarımız ile hizmet vermekten mutluluk duyacaktır.

Benzer İçerikler

Pazar Araştırması Nedir? Nasıl Yapılır?

Pazar araştırması, işletmelerin müşteri beklentilerini, rakip durumunu ve piyasa trendlerini anlamalarına yardımcı olan kritik bir süreçtir. Bu süreç tüketicilerin düşüncelerini anlamak için anketler, odak grupları

İncele

Oto Ekspertiz Ücreti Ne Kadar

Oto ekspertiz ücreti konusu pek çok kişi tarafından araştırılıyor. Oto ekspertiz fiyatları, aracın marka, model, yaş, kilometresi gibi faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterir. Ekspertiz işlemi

İncele
Contact us

Kapsamlı Değerleme Hizmetleri İçin Bizimle İletişime Geçin

Sorularınızı yanıtlamaktan ve hizmetlerimizden hangisinin ihtiyaçlarınıza en uygun olduğunu belirlemenize yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

Your benefits:
What happens next?
1

We Schedule a call at your convenience 

2

We do a discovery and consulting meting 

3

We prepare a proposal 

İletişim