Konut Fiyatları Ne Olacak, 2024 Tahminleri

Enflasyondaki artış ile orantılı olarak son iki yılda konut fiyatlarında çok ciddi bir artış yaşandı. Bununla birlikte düşük konut kredisi faiz politikasının da terk edilmesi ile birlikte özellikle 2023 Ağustos ayından beri konut satışlarında çok ciddi düşüşler yaşanmaktadır.

Enflasyondaki artış ile orantılı olarak son iki yılda konut fiyatlarında çok ciddi bir artış yaşandı. Bununla birlikte düşük konut kredisi faiz politikasının da terk edilmesi ile birlikte özellikle 2023 Ağustos ayından beri konut satışlarında çok ciddi düşüşler yaşanmaktadır.

Kira fiyatlarının yüksekliğinden şikayetçi olan pek çok birey, konut alma hayalleri kurmaktadır. Bu kişiler tarafından en çok merak edilen konulardan biri 2024 yılında konut fiyatlarının nasıl seyredeceğidir. Uzun yıllardır emlak alanında fiyat artışı söz konusu olmakla birlikte pek çok uzmana göre 2024 yılında da konut fiyatlarında düşüş beklemek hiç gerçekçi olmayacaktır. Fakat bununla birlikte konut fiyat artışlarının daha normal seviyede seyredeceğini belirten uzmanlar, fiyatlardaki değişimin aylık enflasyon oranının altında kalabileceğini belirtiyor.

Pek çok kişi tarafından söylenen kısa vadede yüksek kar getiren emlakçılık anlayışı bitecek düşüncesi ise kesinlikle yanlıştır. Emlak alanı uzun yıllardır yatırımcılarına yüksek kar sağlayan bir alandır ve toplumun ihtiyaçları doğrultusunda bu durum her zaman bu şekilde sürecektir. Konut kredisi faizlerindeki artışların kontrol altına alınması ile birlikte konut satışlarının eskisi gibi bir düzeye gelebileceği de belirtilen ortak görüşler arasında yer almaktadır.

Ev Fiyatları Ucuzlayacak Mı, Düşer Mi Yükselir Mi?

Kira fiyatlarından şikayetçi olan ve konut alarak yüksek kira bedellerinden kurtulup kendine ait mülk sahibi olmak isteyen birey sayısında son zamanlarda artış vardır. Ayrıca deprem süreci ile birlikte konut ihtiyaçları artmıştır ve vatandaşlar ev fiyatlarının 2024 yılında nasıl seyredeceğini merak etmektedirler.

2024 konut fiyatları konusunda uzmanlar tarafından görüş ayrılıkları mevcuttur. Kimi uzman bireyler fiyatların katlanarak artacağını söylerken kimi uzmanlar da 2024 yılında konut fiyatlarında düşüşün bizleri beklediğini dile getirmektedir.

Konut fiyatları pek çok faktörden etkilenmektedir. Bu faktörlerin başında da enflasyon gelmektedir. Son birkaç yıldır enflasyonda görülen hızlı artış nedeni ile konut fiyatları da katlanarak artmaya başlamıştır. Konut fiyatlarındaki ve satışlardaki düşüşün bir diğer sebebi de konut kredisi faiz miktarlarıdır. Son zamanlarda terk edilen düşük faizli konut kredisi anlayışı ile birlikte vatandaşların konut sahibi olması neredeyse imkansız hale gelmiştir. 2024 yılına gelene kadar konut fiyatları özellikle son birkaç ayda hızla artmıştır. Bu artışın 2024 yılında da devam etmesi beklenen bir durumdur. Fakat yaşanacak olan bu artışın geçtiğimiz birkaç ayın aksine daha orantılı bir artış olması bekleniyor. Yani konut fiyatlarında artış olacak düşüncesi oldukça muhtemel olmakla birlikte artış oranında bir düşüş de beklemek yanlış olmayacaktır.

Emlak değerleme hizmeti ve gayrimenkul ile alakalı gerek ticari gerekse hukuki pek çok hizmet veren ve SPK tarafından yetkilendirilmiş, gerekli lisanslara sahip Denge Değerleme alanında uzman kadrosu ile sizlere sağlam ve güvenilir bir hizmet vermektedir.

Benzer İçerikler

Pazar Araştırması Nedir? Nasıl Yapılır?

Pazar araştırması, işletmelerin müşteri beklentilerini, rakip durumunu ve piyasa trendlerini anlamalarına yardımcı olan kritik bir süreçtir. Bu süreç tüketicilerin düşüncelerini anlamak için anketler, odak grupları

İncele

Oto Ekspertiz Ücreti Ne Kadar

Oto ekspertiz ücreti konusu pek çok kişi tarafından araştırılıyor. Oto ekspertiz fiyatları, aracın marka, model, yaş, kilometresi gibi faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterir. Ekspertiz işlemi

İncele
Contact us

Kapsamlı Değerleme Hizmetleri İçin Bizimle İletişime Geçin

Sorularınızı yanıtlamaktan ve hizmetlerimizden hangisinin ihtiyaçlarınıza en uygun olduğunu belirlemenize yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

Your benefits:
What happens next?
1

We Schedule a call at your convenience 

2

We do a discovery and consulting meting 

3

We prepare a proposal 

İletişim