Konutta Koronavirüs Etkisi

Koronavirüs salgını konut fiyatlarını da etkiledi. Yazlık ve yayla evi gibi müstakil konutlara talep artınca fiyatlar da arttı. Artış yüzde 25’lere kadar çıktı.

Koronavirüs salgını Türkiye’ye 11 Mart’ta giriş yaptı. Bu sürecin birçok alanda etkisi oldu. Bir gayrimenkul değerleme platformu da, salgının emlak sektörüne olan etkilerini inceledi.

Analiz 1 Ocak ile 11 Mart arasındaki dönem ile 11 Mart’tan bugüne kadar olan dönemin karşılaştırmasını kapsadı. Analize göre, iki dönem arasında ülke genelinde konut satış fiyatı yüzde 11, kira fiyatı ise yüzde 6 artış gösterdi.

Analize göre, salgın döneminde yazlık veya yayla evi gibi ikincil konutlara talep arttı. Bu amaçla tercih edilen mütakil konutlarda artış daha fazla oldu. Ülke genelinde müstakil konutların satış fiyatı yüzde 25, kira fiyatı ise yüzde 18 artış gösterdi.

Analizi yapan firmanın Genel Müdürü Görkem Öğüt, Salgın sonrası konut talebinin büyükşehirlerden daha çok yazlık bölgelere ve yayla evlerine kaydığını söylüyor. “Pazarda henüz bunu karşılayacak işlem olmadı” diyen Öğüt, önümüzdeki dönemde bu fiyat artışının dengeye oturmasını beklediklerini belirtti.

Kaynak: https://www.cnnturk.com/video/ekonomi/konutta-koronavirus-etkisi

Son Yazılar

Kategoriler

Menü