Mal Sahibi – Kiracı Barışı

Yeni kiralama işlemlerinde piyasa koşullarında kira sözleşmesi üzerinden ilerlenmektedir. Ancak yenileme tarihi gelen kira sözleşmelerinde kira artışları Türk Brçlar Kanunun 344.maddesi gereği TÜİK tarafından açıklanan 12 aylık TÜFE ortalaması üzerinden belirlenmektedir. Örneğin 2022 Mart ayı kira artışı, son on iki ayın TÜFE ortalaması olan % 25,98 oranında olmalıdır. Piyasa koşullarına bakıldığında gayrimenkul değerleri genelde enflasyon oranının üzerinde değişim göstermektedir. 

Gayrimenkul değer artışı konusunda genel eğilimi göstermesi açısından Konut Fiyat Endeksi verilerini rahatlıkla kullanabiliriz.  Konut nitelikli gayrimenkullerin ortalama değer artışı yıllık %86,50 (Ocak verilerine göre Şubat tahmini ) oranında olurken yıllık enflasyon artış % 54,44 oranında gerçekleşmiştir. Gayrimenkul değerlerindeki  artış enflasyonun % 59 oranında üzerinde gerçekleştiğini görmekteyiz.

Kamunun yıllık kira artışlarında son 12 ayın ortalama enflasyon (TÜFE) oranı esas alınmaktadır. Konut Fiyat Endeksine göre gayrimenkul değer artışı son on iki ayın ortalama artış oranı % 44,77 gerçekleştiği, kira artışlarında esas alınan son 12 ayın ortalama enflasyon (TÜFE) oranı enflasyon ortalaması %25,98 oranın % 76 gayrimenkul değer artışının üstünde olduğu görülüyor.

Kira artışına yönelik artan davalar mahkemelerimizin iş yükünü artırmakta adeletin sağlanmasını geciktirmektedir. Yaşadığımız ekonomik dalgalanmalar neticesinde kiracı ve mal sahiplerini mağdur etmeyecek bir çözüm bulunarak sosyal barışı sağlanması gerekmektedir. Bu nedenle kira artışların son on iki ayın KFE ortalamasının alınması veya (KFE+TÜFE)/2 şeklinde bir ara formül üretilmesi yaşanılan ekonomik dalgalanma yükünün her iki tarafın eşit yüklenilmesi sonucunu doğuracaktır.

Benzer İçerikler

Kira Değer Tespiti

Son zamanlarda en çok gündem olarak konuşulan ve haberi yapılan konuların başında, mülk sahipleri ile kiracılar arasındaki kira bedelleri gelmektedir. Kira değeri her dönem bir

İncele

Loder (Yükleyici) Nedir?

Arka ve ön kısmında çeşitli özellikteki kovaların yer aldığı loder, kazma ve yükleme gibi işlemlerin yapılmasına olanak tanır. Loder nedir sorusu, özellikle iş verimliliği arzu

İncele

Ev Ekspertiz Değeri Nasıl Hesaplanır?

Ekspertiz, gayrimenkullerin değerinin tespit edilmesi uygulamaları olarak tanımlanabilir. Ekspertiz, gayrimenkullerin değerinin tespit edilmesi uygulamaları olarak tanımlanabilir. Yapılan çalışmalarla birlikte tapu ve güncel imar bilgileri incelenir.

İncele
Contact us

Kapsamlı Değerleme Hizmetleri İçin Bizimle İletişime Geçin

Sorularınızı yanıtlamaktan ve hizmetlerimizden hangisinin ihtiyaçlarınıza en uygun olduğunu belirlemenize yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

Your benefits:
What happens next?
1

We Schedule a call at your convenience 

2

We do a discovery and consulting meting 

3

We prepare a proposal 

İletişim