Pizzanın Gayrimenkulle İmtihanı

İstanbul’un Kadıköy, Maltepe, Beylikdüzü ve Üsküdar ilçelerinde pizzacılık işi ile meşgul işletmelerin, pandemi öncesi ve sonrası, diğer giderleri dikkate alınmaksızın, pizza satış adetleri ile gayrimenkul kiraları ilişkilendirilmek suretiyle pizzanın adet bazında kira yükü hesaplanmaya çalışılmıştır.

Bölgelerin kendi içlerinde ürün satış adetleri pandemi öncesinde farklılık gösterse de, Endeks baz ayı Ocak, Şubat ve Mart ayları ortalaması 100 olacak şekilde alınmış ve bölgeler ayrıştırılmıştır. Pizza sipariş sayısına bağlı kira yükü endeksine göre, pandemi öncesindeki aylara göre Kadıköy Bölgesinde artış 301,37 Beylikdüzü Bölgesinde artış 227,55 , Maltepe Bölgesinde artış 234,24, Üsküdar  Bölgesinde artış 283,67 olup ortalama 261,71 artış  olduğu görülmüştür.

Bu endekste pandemi öncesi ve sonrasındaki ilk ayı dikkate aldığımızda gayrimenkul kiralarından hareketle hesaplanan kira yükü endeksine göre gayrimenkul yükünün birim pizza başına yaklaşık olarak ortalama 2,62 kat artış gösterdiği gözlemlenmiştir.

Satış adetlerindeki düşmenin devamlılığı durumunda işletmelerin faaliyetlerini sürdürebilmelerinin ancak ve ancak kira bedellerinde revizyon olması koşuluna bağlı olduğu anlaşılmaktadır.

Son Yazılar

Kategoriler

Menü