TÜİK Verilerine Göre Konut Satışları Nasıl Seyrediyor?

TÜİK verilerine göre konut fiyatlarındaki ve inşaat maliyetlerindeki artış devam ederken, diğer bir taraftan ise konut satışlarında azalma gerçekleştiği görülüyor. 2022 yılı Temmuz ayında gerçekleşen konut satışı adedi 93.902 olurken, haziran ayına kıyasla %38 oranında, bir önceki yılın temmuz ayıyla kıyaslandığında ise %13 oranında bir düşüş gerçekleştiğini görüyoruz.

Konut satışlarını alt başlıklarıyla incelediğimizde ise ipotekli satışların yani banka kredisi vasıtasıyla yapılan satışların 19.146 olarak gerçekleştiğini ve bir önceki aya kıyasla yarı yarıya gerilediğini söyleyebiliriz.

Temmuz ayında gerçekleşen ipotekli konut satışları toplam konut satışlarının yaklaşık %20’sini teşkil ediyor.

Gerek konut satış adetlerinde gerekse ipotekli konut adetlerinde gerilemeye yol açan etkenlerin başında ise son dönemde izlenen daraltıcı para politikalarının ve bilhassa kamu bankalarının konut kredisi kullanımına getirdiği tutar sınırlaması ve seçici yaklaşımın yer aldığını söylemek yerinde olacaktır.

Benzer İçerikler

Kira Değer Tespiti

Son zamanlarda en çok gündem olarak konuşulan ve haberi yapılan konuların başında, mülk sahipleri ile kiracılar arasındaki kira bedelleri gelmektedir. Kira değeri her dönem bir

İncele

Loder (Yükleyici) Nedir?

Arka ve ön kısmında çeşitli özellikteki kovaların yer aldığı loder, kazma ve yükleme gibi işlemlerin yapılmasına olanak tanır. Loder nedir sorusu, özellikle iş verimliliği arzu

İncele
Contact us

Kapsamlı Değerleme Hizmetleri İçin Bizimle İletişime Geçin

Sorularınızı yanıtlamaktan ve hizmetlerimizden hangisinin ihtiyaçlarınıza en uygun olduğunu belirlemenize yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

Your benefits:
What happens next?
1

We Schedule a call at your convenience 

2

We do a discovery and consulting meting 

3

We prepare a proposal 

İletişim