Yeşil Projeler – Sürdürülebilirlik

Genel Bina Özellikleri Ve Kullanımı:

EDGE, 2015 yılında Amsterdam’ın Zuidas iş bölgesinde inşa edilen 40.000 m² büyüklüğündeki beşgen ofis binası, sırasıyla OVG Real Estate tarafından geliştirildi ve PLP Architecture tarafından tasarlandı. Yapısal mühendislik, Van Rossum ve danışman mühendisler tarafından sağlandı. İnşaat ve tasarım sürecinde, Deloitte’un Baş Bilgi Sorumlusu, bir IoT etkin binanın vizyonunu gerçekleştirmek için önde gelen teknoloji şirketleri ile işbirliğini teşvik etmede önemli bir rol oynadı.

Mimarın temel amacı, ana kiracı olan Deloitte Danışmanlık için rahat, verimli ve yüksek motivasyon sağlayan bir ofis alanı yaratmaktı. Bina, güneş ışığını en iyi şekilde kullanmak üzere yönlendirildi ve 15 katıyla 2.500 Deloitte çalışanına ev sahipliği yapmakta, bu çalışanlar 1.000 atanmamış farklı türde masa paylaşabilmektedir, böylece ağ kurmayı ve etkileşimi teşvik eder. Ortak atriyumda restoran, kafe ve konferans olanakları bulunurken, çalışma verimliliğini artırmak için oyun odaları ve kafe barları da mevcuttur. Çoklu düz ekranlar cihaz bağlantısını kolaylaştırırken, bina 2 seviyeli yer altı otopark ve 500 bisiklet kapasiteli bisiklet depolama gibi pratik olanaklar sunar, şehrin bisiklet kültürünü yansıtmaktadır. Ayrıca toplu taşıma ile iyi bağlantılıdır ve elektrikli araç şarj seçenekleri sunar.

Yenilikçi Çözümler :

Mimarlar, bina şeklinin ve yönlendirmesinin en iyi şekilde belirlenmesi için güneşin etkilerini ve bina boyutunu ve şeklini analiz ederek, düzenlemeler ve kodlar gibi faktörleri göz önünde bulundurarak güneş ve binanın boyutu ve şeklinin etkilerini incelemek için güneş ve kütlenin çalışmalarını kullanırlar (Jalia, Bakker ve Ramage, 2017). Atriyum binaının kalbidir. Sadece mimarinin başlangıç ​​elemanı değil, aynı zamanda binada görsel olarak rahatlatıcı bir alan da sunar.

Kuzeye baktığı için kuzey ışığını alırken, binanın güney yüzeyinde bulunan güneş panelleri, ofisleri güneşten korur (BRE Group, 2016). İnşaat sürecinde farklı malzemeler kullanmak, atriyumu toplanma yeri haline getirir. Aynı zamanda açık bir ofis ortamı oluşturur ve ofis odaları içinde hava dolaşımını sağlayarak sağlıklı bir havalandırma sistemi sunar ve kullanılmış hava atriyuma geri döner ve çatıda bulunan merkezi hava işleme yöntemine gider (Jalia, Bakker ve Ramage, 2017).

1-Bina Cepheleri

Her cephenin pozisyon ve önemine göre farklı hedefleri vardır. Örneğin, “Kuzey cepheleri yüksek derecede şeffaftır ve otoyoldan gelen sesi bastırmak için daha kalın cam kullanır” (BRE Group, 2016). Diğer yandan atriyum cephesi tamamen şeffaftır, kuzey ışığı içeri alır ve çalışanlara görünüm sağlar. Güneş panelleri, Edge’in çatısında ve geçici olarak Amsterdam Üniversitesi’nin çatısında bulunmaktadır. Bina için farklı bir enerji kaynağı sağlar. Güneş panelleri, tüm cihazları ve araçları şarj etmek için sürdürülebilir elektrik toplar. Duvarlar ve kanatlar, çalışma alanlarına gölge sağlamak ve ısıyı azaltmak için kullanılır (BRE Group, 2016).

2-Geri Dönüşüm Yöntemleri

Çatıda toplanan yağmur suyunun sifonları çekmek ve binayı çevreleyen peyzajı sulamak için kullanma geri dönüşüm süreci vardır. Bunun dışında, hava da atriyum alanında geri dönüşüm yapar (Jalia, Bakker ve Ramage, 2017). Havalandırma havası ofis alanında dolaşır ve daha sonra atriyum alanında yeniden kullanılır. Ardından, binanın üstüne havalandırılır (BRE Group, 2016).

3-Aydınlatma Sistemi

Akıllı aydınlatma sistemi, başlıca kiracılarla yapılan görüşmeler sonucunda Philips tarafından kurulmuştur. Bilgisayar kontrollü sistem, çalışanlara ofis sıcaklığını ve aydınlatmayı uygulamadan manuel olarak kişiselleştirme olanağı sunan bir akıllı telefon uygulaması aracılığıyla entegre edilmiştir ve sistem temel olarak Ethernet ve %100 IP tabanlıdır. “Kodlu ışık sistemi ayrıca çalışma alanındaki faaliyetler hakkında veri sağlar ve CO2 ayak izini daha da azaltmaya yardımcı olur” (Philips, 2017). Veriler, doluluk oranı, sıcaklık, aydınlatma seviyesi ve nem oranı gibi faaliyetlere ilişkin verileri içerir. Bu, enerji ihtiyacını %50’ye kadar azaltır (Philips, 2017).

4-Bina Yönetim Sistemi

Verilerle yüklenen Bina Yönetim Sistemi sayesinde, sensörler enerji tüketimini azaltmak ve analiz yapmak için bazı uyarılar ve sayısal bilgiler gösterir. 28.000 sensör genellikle doluluk seviyesini, hareket oranını, nem, CO2 seviyesi, aydınlatma ve sıcaklığı ölçer. Ölçümlere göre, ana sonuçlar şunlardır: Binaın doluluk oranı, her oda için doluluk seviyesine göre temizlik gerekliliği, ışıkların değiştirilme ihtiyacı, trafik ve hava koşulları göz önüne alındığında öğle yemeği sırasında olası yiyecek gerekliliği (BBC, 2016).

5-Ekolojik Koridor

Ekolojik koridor binanın kuzey yüzünde yer alan terasta kurulmuştur. Temel amaç, zararsız hayvanlar ve böcekler gibi doğal hayatı destekleyerek bitki örtüsünün doğal bir yolunu oluşturmaktır. Kuş evleri ve yarasa kutuları da buna göre kurulmuştur. Bu alan aynı zamanda otoyoldan bir ayrım yaratır (EDGE Tech, 2021).

6-Mobil Uygulama

Binaın ana kiracısı olan Deloitte Consulting, binaya özel bir akıllı telefon uygulaması geliştirmiştir. Çalışanlar sabah kalktıklarından itibaren bağlı hale gelirler. Uygulamadan çalışma programını görmek mümkündür. Bunun yanı sıra, uygulama bir çalışanın binaya girdiğini algılar ve anında bir otopark yeri bulur ve yönlendirir. Ayrıca, akıllı uygulamanın, toplantı programına senkronize edilmesi de sağlanıyor.

7-Güneş Panelleri

Bina, binanın enerji üretmek için çatı ve güney cephesinde bulunan 5.900 m² güneş paneline sahiptir ve bu enerjiyi binaya ileterek 2.000’den fazla çalışana ulaşmayı hedeflemektedir. Kanatların konumu güneş açıları göz önünde bulundurularak belirlenmiştir. Çatıdaki panellerin ana amacı, termal enerji döngüsü için elektrik sağlamaktır (IGS, 2019).

8-Termal Enerji Depolama

Bina, küresel olarak en etkili akifer termal enerji depolama sistemine sahip olduğu bilinmektedir. Ana hedef, yıl boyunca bina içinde ısıtma ve soğutma sistemlerini dengelemektir. Süreç şöyledir: “Yaz aylarında sıcak su, binanın altındaki akiferin 400 feet daha derinlerine pompalanır. Su izole edilir ve kışın binayı ısıtmak için geri pompalanana kadar orada depolanır” (PLP Architecture, 2017).

9-Malzemeler

Bu proje için sadece sürdürülebilir ve biyolojik olarak parçalanabilen inşaat malzemeleri kullanılmıştır, bu malzemeler arasında Forest Stewardship Council tarafından sertifikalandırılan alüminyum ürünler ve ahşap kalıplar bulunmaktadır. Projenin ana üreticisi Kawneer’dir. Ayrıca yüksek rüzgar ve su sızdırmazlığı sağlayan 3D baskı teknolojisi de kullanılmıştır (CBRE, 2020). Ek olarak, Edge’de kullanılan ana malzemelerden biri camdır.

10-Otopark Olanakları

Otopark alanı binanın akıllı uygulamasıyla bağlantılıdır. Bu nedenle bir araç içeri girdiğinde, uygulama bunu algılar, ücretsiz bir otopark yeri bulur ve yönlendirir. Dahası, otopark yerleri elektrikli araçlar ve bisikletler için birçok şarj istasyonu içerir (CBRE, 2020). Genel olarak, bu uygulamaların başlıca sonuçları şunlardır: “Edge, kendi enerji tüketiminin %102’sini üretiyor. 5500 m² güneş panelleri 165 kW elektrik enerjisi üretiyor” (Jansen, 2017). Binanın toplam birincil enerji tüketimi, 67,6 kWh PE/m2.yıl olarak, bunun içinde fosil yakıtın 56,7 kWh PE/m2.yıl ve PV sistemi tarafından üretilen yenilenebilir enerjinin 3 kWh PE/m2.yıl olduğu (Jansen, 2017) bulunmaktadır.

Modern İnşaat Metodları:

Edge binasında sürdürülebilir malzemeler ve Modern İnşaat Yöntemleri (MCM) sırasıyla kullanılmıştır. Modern İnşaat Yöntemleri (MCM) göz önüne alındığında, bina büyük ölçüde bu yöntemlerin uygulamalarına sahiptir. İlk olarak, bağlantıların ve contaların karmaşıklığını ele almak için Kawneer ve TU Delft işbirliği ile cepheler için 3D baskı tekniği kullanılmıştır. Bu teknik, üretim sürecini optimize ederken mükemmel rüzgar ve su geçirmezlik sağlar (Archello, 2020). Alüminyumdan oluşan panelli sistemler ve çift camlı güneş ve yapısal yalıtımlı paneller bulunmaktadır.

Dutch Green Building Konseyi (2021) tarafından yapı inşaatı sürecinde, inşaatın daha sonraki aşamalarındaki etkiyi azaltmak için mümkün olduğunca erken taşınan karbonun etkisini düşünmek kritik bir öneme sahiptir. Örneğin, belirli bina bileşenlerinin işlevselliğini incelemek, daha az malzeme kullanımına yol açabilir, bu da daha az taşınan karbon anlamına gelir. Malzeme açısından, mümkün olduğunca az etkiye sahip malzemeleri seçmek önemlidir. Ancak, çoğu binada çelik, demir ve beton gibi ana malzeme olmasına rağmen bunların daha yüksek etkiye sahip oldukları unutulmamalıdır (Dutch Green Building Konseyi, 2021). The Edge’de kullanılan malzemelerin çoğu güvenilir ve etik kaynaklardan gelmektedir ve sorumlu kaynak kullanımının kanıtlanmış bir geçmişe sahiptir.

The Edge’de kullanılan tüm ahşaplar sürdürülebilirlik sağlamak için Forest Stewardship Council (FSC) tarafından sertifikalandırılmıştır. Tüm cepheler, iç ve dış mekan arasındaki ısı transferini engelleyen ve birçok kez geri dönüştürülebilen camdan (çift cam) oluşur (Dutch Green Building Konseyi, 2021). MCM ayrıca çift duvar stratejisine sahiptir, bu durumda bina ısı transferini yalıtım sağlayan çift duvar sistemine benzer etkisi olan çift camlı bir sisteme sahiptir. The Edge, bina ısıtma ve soğutma sistemlerini dengeleyen bir ısı pompası, termal depolama, çatı ve güney cephesinde birçok güneş paneli içeren PV kurulumu ve hem ısıtma hem de soğutma sağlayan bir iklim tavanı gibi birçok enerji verimli sistemi kullanmıştır (BRE Group, 2016).

Benzer İçerikler

Dünya Metropolleri Endeksi

2021 yılında başlayıp, bu yıl üçüncüsünü hazırlamış olduğumuz çalışma kapsamında, dünya genelindeki 50 adet metropol üzerine yoğunlaşarak, bu şehirlerde “Prime Location” olarak adlandırılan, yani şehirlerin

İncele
Contact us

Kapsamlı Değerleme Hizmetleri İçin Bizimle İletişime Geçin

Sorularınızı yanıtlamaktan ve hizmetlerimizden hangisinin ihtiyaçlarınıza en uygun olduğunu belirlemenize yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

Your benefits:
What happens next?
1

We Schedule a call at your convenience 

2

We do a discovery and consulting meting 

3

We prepare a proposal 

İletişim