Zemin Etüdü Nedir?

Arazilerin zeminine yönelik yapılan analizlerin hepsine zemin etüdü adı verilmektedir. Zemin etüdü çalışmaları jeoloji mühendisleri tarafından yapılmakta olup, zemin etüdü raporu ile zeminin yapısı, fay hattına uzaklığı, zemin türü ve depremsellik riski hakkında detaylı bilgilere ulaşılmaktadır.

 Zemin Etüdü Neden Yapılır?

Zemin etüdü yer altı tabakasının durumu, derinliği, jeolojik yapı durumu, elektrik özdirenci ve temel zemin gibi parametreleri ölçmek amacı ile yapılmaktadır. Burada temel amaç deprem karşısında göstereceği davranışı öğrenmektir.

 Zemin Etüdü Kim Yapar?

İnşaata başlanacak alanlarda zemin etüdü gerçekleştirilmesi önem arz etmektedir. Zemin etüdü çalışmalar, jeoloji mühendisleri, jeofizik mühendisleri ve inşaat mühendisleri tarafından yapılır. 

 Zemin Etüdü Nasıl Yapılır?

– Zemin etüdünde ilk olarak uygulama yapacak sahada gerekli konular hakkında bilgi toplanır ve arazi incelenir. 

 – Daha sonra arsanın jeolojik, jeofizik ve geoteknik özellikleri belirlenmektedir.

 – Arzi zemininde sondaj çalışmaları yapılır.

 – Zemin sondaj çalışma esnasında dolgu kalınlığı, zemin profili özellikleri ve yer altı su seviyesi saptanmaktadır.

 – Zeminden numuneler alınır.

 – Yer altı radarları ile yer altı yapıları tespit edilir ve elde edilen tüm bu veriler analiz edilerek zemin etüdü raporu hazırlanır.

Bu metin bilgilendirme amaçlı olarak hazırlanmış olup, şirketimiz zemin etüdü hizmeti sunmamaktadır.

Benzer İçerikler

Kira Değer Tespiti

Son zamanlarda en çok gündem olarak konuşulan ve haberi yapılan konuların başında, mülk sahipleri ile kiracılar arasındaki kira bedelleri gelmektedir. Kira değeri her dönem bir

İncele

Loder (Yükleyici) Nedir?

Arka ve ön kısmında çeşitli özellikteki kovaların yer aldığı loder, kazma ve yükleme gibi işlemlerin yapılmasına olanak tanır. Loder nedir sorusu, özellikle iş verimliliği arzu

İncele

Ev Ekspertiz Değeri Nasıl Hesaplanır?

Ekspertiz, gayrimenkullerin değerinin tespit edilmesi uygulamaları olarak tanımlanabilir. Ekspertiz, gayrimenkullerin değerinin tespit edilmesi uygulamaları olarak tanımlanabilir. Yapılan çalışmalarla birlikte tapu ve güncel imar bilgileri incelenir.

İncele
Contact us

Kapsamlı Değerleme Hizmetleri İçin Bizimle İletişime Geçin

Sorularınızı yanıtlamaktan ve hizmetlerimizden hangisinin ihtiyaçlarınıza en uygun olduğunu belirlemenize yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

Your benefits:
What happens next?
1

We Schedule a call at your convenience 

2

We do a discovery and consulting meting 

3

We prepare a proposal 

İletişim