AVM Perakende Ciro Endeksi Yüzde 60 Arttı

Geride bıraktığımız 2 yılı pandemi etkisi altında geçirdik. Birçok sektör gibi AVM’ler de pandemiden büyük ölçüde etkilendiler.  Salgının ilk yılında küresel pandemiyi tanımak, süreci ve etkilerini anlamak bununla birlikte sağlık merkezinde çözüm ve çareler üretmeye odaklandık. Sağlımızı korurken işlerimizi de devam ettirebilmeye yoğunlaştığımız bir dönem geçirdik. Bu süreçte artan iş birliği yaklaşımlarının yanı sıra özellikle kısıtlamaların arttırıldığı dönemlerde sağlanan devlet teşvikleri de önemliydi.

2021 yılının ilk yarısında ise kısıtlamalar tüm paydaşlarımızı olumsuz etkilese de alınan önlemlerin devamında artan aşılanma oranlarının da etkisi ile yılın ikinci yarısında belli ölçülerde normalleşme sürecine girmiş olduk.  Bu arada alışveriş merkezlerimizde aşılama sürecini ilk başlatan şirket olarak maksimum oranda destek verdik, vermeye de devam edeceğiz.

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği’nin AVM Perakende Ciro Endeksi’nin Ekim ayı sonuçlarına baktığımızda, önceki yılın aynı ayına göre enflasyondan arındırılmamış toplam ciro değişiminin yüzde 60,7 oranında arttığını görüyoruz. Ekim 2021 verilerinde ziyaret sayısında ise önceki yılın aynı ayına göre yüzde 25’lik artış kaydediliyor. Yeniden sosyal hayatla buluşma ve ertelenmiş ihtiyaçların alışverişe dönüşmesi sektörümüzün sene başındaki kayıplarının nispeten giderilmesini sağladı. Önümüzdeki yıl da yine pandemi sürecinin etkileriyle ve sektör için olağan akışın dışındaki süreçlerin titizlikle yönetilmesi gereken bir yıl olacak.

Esas Gayrimenkul olarak 2021 yılı “pandemiyle yaşama” ve uygun stratejilerle modeller geliştirerek kayıpları minimuma indirme odağıyla geçti. Gerçekleştirdiğimiz perakende optimizasyonuyla birlikte 2020 yılına göre bu yıl ziyaretçi giriş sayılarımızda %45’lik bir artış gerçekleştirdik.  Bu yılın haziran ve temmuz aylarındaki cirolarımızı değerlendirdiğimizde ise 2019 yılına göre %103’lük artış yakaladığımızı görüyoruz. AVM’lerimizin doluluk oranları portföyümüzde yüzde 90’ın üzerinde seyrediyor. Normalleşmenin birinci adımını sağlık, ikinci adımını kiracı iş ortaklarımıza verdiğimiz destek oluşturdu. Esas Gayrimenkul olarak, toplam 11 AVM’mizde yıllık 50 milyonu aşkın misafir ağırlıyoruz, pandemi öncesi dönemde bu rakamın 60 milyon civarı olduğunu söyleyebiliriz. Bu noktada hayatın devamlılığı etmesi için aşılamanın devam etmesi ve tekrar kapanmaların yaşanmaması hepimizin ortak temennisidir. Kiralama planlarımıza eklenen başta sağlık odağına uygun yeni kategoriler ile birlikte önümüzdeki yıl sonu doluluk hedefimiz ise %95’tir.

Benzer İçerikler

Pazar Araştırması Nedir? Nasıl Yapılır?

Pazar araştırması, işletmelerin müşteri beklentilerini, rakip durumunu ve piyasa trendlerini anlamalarına yardımcı olan kritik bir süreçtir. Bu süreç tüketicilerin düşüncelerini anlamak için anketler, odak grupları

İncele

Oto Ekspertiz Ücreti Ne Kadar

Oto ekspertiz ücreti konusu pek çok kişi tarafından araştırılıyor. Oto ekspertiz fiyatları, aracın marka, model, yaş, kilometresi gibi faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterir. Ekspertiz işlemi

İncele
Contact us

Kapsamlı Değerleme Hizmetleri İçin Bizimle İletişime Geçin

Sorularınızı yanıtlamaktan ve hizmetlerimizden hangisinin ihtiyaçlarınıza en uygun olduğunu belirlemenize yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

Your benefits:
What happens next?
1

We Schedule a call at your convenience 

2

We do a discovery and consulting meting 

3

We prepare a proposal 

İletişim