Fek Ne Demek, İpotek Fekki

Fek ne demek sorusu dahilinde fek; bozma, kesme, ayırma gibi anlamalara gelen bir kelimedir.

Fek ne demek sorusu dahilinde fek; bozma, kesme, ayırma gibi anlamalara gelen bir kelimedir. Daha çok çok ipotek ile birlikte kullanıldığından ipotek fekkinin ne olduğu sıklıkla merak edilir. İpotek fekki, bir gayrimenkul üzerinde bulunan ipoteğin kaldırılması işlemidir. Bu işlem, özellikle gayrimenkul satın alırken son derece önemlidir.

Örneğin bir konut almak isteyen kişi, bankadan konut kredisine başvurur. Konut kredisinin ödemeleri tamamlanana kadar konut, ipotekli olarak gösterilir. Fakat borçların bitimi ile birlikte ipoteğin kaldırılması gereklidir. Bu süreçte atılacak adımların tamamı, ipoteğin sorunsuz bir şekilde kaldırılabilmesi açısından son derece önemlidir. Peki ipotek fekki nedir, ipotek fekkini kaldırmak için neler yapılmalıdır?

İpotek Fekki Nedir? Neden Önemli?

İpotek fekki, gayrimenkul üzerindeki ipoteğin kaldırılmasını kapsayan bir süreçtir. Bankadan alınan konut kredisinin ödemesi tamamlandıktan sonra ipoteğin kaldırılabilmesi için banka fek yazısı yazar. Sürecin en iyi şekilde tamamlanabilmesi adına ilgili konutu satın alacak kişi ile banka arasında doğru iletişimin kurulması gerekir. Fek ne demek sorusuyla yakından alakalı bir diğer konu ise fek yazısının nasıl hazırlandığıdır. Bu noktada iş bankalara düşse de fek yazısı için gerekli belgeler konut satın alacak kişi tarafından temin edilmelidir. Peki ipotek fekki nasıl yapılır, fek yazısı için hangi belgeler temin edilmelidir?

İpotek Fekki Nasıl Yapılır?

İpotek fekki, bankalar tarafından hazırlanır. Banka tarafından prosedürlere uygun olacak şekilde fek yazısı yazılır. Tapu Tescili Tüzüğünün 88. Maddesi, fek yazılarının vatandaşlar tarafından Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğüne götürmesine izin vermez. Dolayısıyla banka tarafından hazırlanan fek yazısı, yine ilgili banka tarafından kuruma gönderilir. Fek yazısının hazırlanması ve ilgili kuruma gönderilmesi, genellikle 1 yıl içerisinde tamamlanır.

Fek Yazısı için Neler Gerekli?

Fek ne demek, fek yazısı için neler gereklidir gibi sorular; özellikle konut satın alacak kişiler tarafından son derece önemlidir. Gayrimenkul üzerindeki ipoteğin kaldırılması noktasında önemli olan fek yazısı için gerekli olan belgeler şu şekilde sıralanabilir:

  • İpotek edilen gayrimenkul (varsa) tapu senedi
  • Tapu senedinin bulunmaması durumunda ise
  • gayrimenkulün yer aldığı ada ve parsel numaralarını kapsayan belge
  • Gerçek kişilerin T. C. kimlik numarası, tüzel kişilerin ise vergi numaraları
  • Alacaklının son 6 ayda çekilmiş 1 fotoğrafı
  • Borçlunun son 6 ayda çekilmiş 2 fotoğrafı
  • Gayrimenkul sahibinin fotoğraflı nüfuz cüzdanı ve cüzdanın fotokopisi

Belirtilen belgelerin her biri temin edildiğinde fek yazısı yazılarak ilgi kurumlara gönderilir.

Benzer İçerikler

Pazar Araştırması Nedir? Nasıl Yapılır?

Pazar araştırması, işletmelerin müşteri beklentilerini, rakip durumunu ve piyasa trendlerini anlamalarına yardımcı olan kritik bir süreçtir. Bu süreç tüketicilerin düşüncelerini anlamak için anketler, odak grupları

İncele

Oto Ekspertiz Ücreti Ne Kadar

Oto ekspertiz ücreti konusu pek çok kişi tarafından araştırılıyor. Oto ekspertiz fiyatları, aracın marka, model, yaş, kilometresi gibi faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterir. Ekspertiz işlemi

İncele
Contact us

Kapsamlı Değerleme Hizmetleri İçin Bizimle İletişime Geçin

Sorularınızı yanıtlamaktan ve hizmetlerimizden hangisinin ihtiyaçlarınıza en uygun olduğunu belirlemenize yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

Your benefits:
What happens next?
1

We Schedule a call at your convenience 

2

We do a discovery and consulting meting 

3

We prepare a proposal 

İletişim