Emlak Beyan Değeri Nedir?

Emlak Beyan değeri, emlak vergisi dahilinde belediyelere beyan edilmiş olan beyannameleri ifade eder. Beyan değeri, kayıtlı değer olarak da bilinir. Emlak beyannamesi bir değeri ifade eder ve bununla beraber kayıt değer şeklinde de ifade edilir. Emlak beyannamesi, gayrimenkul sahiplerinin atlamaması gereken mühim hususların başında yer almaktadır. Kanuna göre de bildirim dönemleri içerisinde gayrimenkul sahibinin ya da hisse sahibinin belediyelere verdikleri emlak bildirimlerinde yazan değeri ifade etmektedir.

Satış Değeri ile Beyan Değeri Arasındaki Farklar

Türkiye’de Gayrimenkul Alım Sürecinde Değer Beyanı Beyan edilen konut değeri ile satış fiyatı arasındaki farkın temel nedeni Türkiye’deki emlak vergilendirme sistemidir. Vergi tutarları, Türkiye’de gayrimenkullerin beyan edilen satış değerinden hesaplanmaktadır. Dolayısıyla, daha düşük bir satış tutarı beyan etmek, alıcıların ödediği vergileri azaltır.

Bir inşaat firmasından mülk satın aldığınızda onlar da kazançlarından vergi öderler. Bu gibi durumlarda, şirketler daha düşük bir satış fiyatı beyan etmeye de isteklidir. Bu, özellikle ticari mülk satış değeri için geçerlidir. Ticari mülkler için diğer işletme vergilerinin yanı sıra %18 katma değer vergisi ödenmelidir. Bu nedenle inşaat şirketleri alıcılara çok daha düşük fatura vermeyi tercih ediyor.

Emlak Beyan Değeri Yükseltme

Vergi Usul Kanunu’nun 371. maddesine göre pişmanlıkla beyan edilmesi mümkündür. Bu durumda, zamanında ödenmeyen tapu harcı ile tahakkuk eden pişmanlık zammını, dilekçe ile haber verme tarihinden başlayarak 15 gün içinde ödeyenler, gayrimenkulün tapu harcına esas olan değerini yükseltmiş olurlar.

Gelir ya da kurumlar vergisi yönünden de yine pişmanlık dilekçesi ile beyanda bulunularak, ileride gelebilecek vergi ve cezadan kurtulmak mümkün.

Vergide zamanaşımı süresi beş yıl. Maliye bu süre içinde, gayrimenkul alıp-satanların her an kapınızı çalabilir. Huzursuz olmak ve cezalı vergi ödemek istemeyenlerin, pişmanlıkla beyanda bulunmaları, en sağlıklı yol olarak gözüküyor.

Emlak Beyan Değeri Nasıl Hesaplanır

Emlak beyan edildikten sonra belediyeye ödenen rakam emlak vergisidir. Emlak beyan değeri nasıl hesaplanır sorusu, gayrimenkulün bulunduğu yere göre değişiklik göstermektedir.

  • Emlak Beyan Değeri belirlenecek semtte bulunan 3 gayrimenkulün rayiç bedelleri toplanır,

  • İlgili konutların metrekareleri toplanır,

  • Toplam rayiç bedel, toplam metrekareye bölünür,

  • Çıkan sonuç, Emlak Beyan Değeri belirlenmek istenen gayrimenkulün metrekaresi ile çarpılır. Buradan çıkan sonuç da metrekare başına çıkan Emlak Beyan Değeri ifade eder.

Emlak Beyan Değeri Öğrenme

Öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/belediye-listesi linkine tıklayarak e-devlet sayfasına girin. Burada bağlı bulunduğunuz belediyenin listesini bularak rayiç bedel sorgulamasını yapabilirsiniz. Belediyeye ait sayfada rayiç bedel sorgulaması yapmak için sizden istenen bilgiler malın bulunduğu

–  Mahalle Adı

–  Cadde/Sokak Adı

–  Yıl

 

Bu bilgileri girdikten sonra sorgula butonuna basarak Emlak Beyan Değerini öğrenebilirsiniz. 

Benzer İçerikler

Kat maliki ne demek?

Kat maliki, yapımı tamamlanmış olan ve oturmak için tamamen hazır bir halde bulunan apartman ya da apartman dairesinin belli bir katında bulunan dairelerin sahibine verilen

İncele

Ev Satarken Tapu Harcını Kim Öder?

Ev alım satımı yaparken alıcı ile satıcı arasında anlaşma sağlanması yeterli olmamaktadır. Anlaşma sağlanması halinde alıcının taşınmaz mülkün tapusunu kendi adına alması gerekmektedir. Tapu devir

İncele

Kira Krizi Kalkınma Hedeflerini Zorluyor!

Ülkemizde son iki yıldır önemli sorun başlıkları arasında sayılan yüksek kira düzeylerinin yalnızca ev sahibi-kiracı ilişkisi üzerinden tartışılması ve genellikle adli vakalar üzerinden haber değeri

İncele
Contact us

Kapsamlı Değerleme Hizmetleri İçin Bizimle İletişime Geçin

Sorularınızı yanıtlamaktan ve hizmetlerimizden hangisinin ihtiyaçlarınıza en uygun olduğunu belirlemenize yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

Your benefits:
What happens next?
1

We Schedule a call at your convenience 

2

We do a discovery and consulting meting 

3

We prepare a proposal 

İletişim