İmar Durumu Sorgulama Nasıl Yapılır?

İmar durumu sorgulaması, belediye binalarına gidilerek yapılabileceği gibi, internet üzerinden bazı uygulamalar ile de rahatlıkla gerçekleştirilebilmektedir.

Yatırım amaçlı ya da konut-ticari iş yeri yapmak için arsa alan kişiler, arsanın mevcut imar durumu nedir, imar durumu sorgulama nasıl yapılır, hangi kanallardan imar sorgulaması yapılabilir gibi konular hakkında bilgi sahibi olmalıdır. İmar durumu sorgulaması, belediye binalarına gidilerek yapılabileceği gibi, internet üzerinden bazı uygulamalar ile de rahatlıkla gerçekleştirilebilmektedir.

Arsaya yapacağınız konut ya da ticari iş yeri  ile ilgili ileride sorun yaşamamak için mutlaka imar durumu sorgusu yapmalı, yatırım işlemlerinize sorgu sonucuna göre karar vermelisiniz.

İmar Durumu Nedir?

Arsaların hangi şartlarda, nasıl kullanılması gerektiği bağlı bulunduğu belediyeler tarafından imar kanuna göre belirlenmiştir. Arsa üzerine konut ya da ticari iş yeri yapmadan önce mutlaka imar durumu sorgusu yapılmalı, imar planında yer alan detaylara göre inşaatı yapılmalı. İmar durumu arsanın bulunduğu belediyeden tapu sahibi tarafından makul bir ücret karşılığı alınabilmektedir. İmar durumunu gösteren bu belgeye de imar durum belgesi adı verilmektedir.

e-Plan İmar Durum Belgesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Arsaların imar durumunu sorgulamak için çeşitli yöntemler bulunuyor. Bağlı bulunulan belediye giderek oradan sorgulama yaptırabileceğiniz gibi, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın e-Plan otomasyonu üzerinden de imar durumu sorgulama yapabilirsiniz. Bunun için  https://e-plan.gov.tr/imar adresine tıklayarak, burada sol tarafta bulunan il, ilçe, mahalle, ada ve parsel numaralarını doldurup sorgulama yapabilirsiniz.

E-İmar Ne İşe Yarar?

E-İmar, belediyelerin kendi bünyelerinde bulunan bir uygulamadır. E-İmar uygulaması ile arsaların imar durum belgelerine rahatlıkla ulaşılabilir. Buradan yapılacak sorgulama ile, bölge ile ilgili güncel planlar, kısıtlama olup olmadığı gibi birçok bilgiye de erişim sağlanabilmektedir. Ancak, E-İmar uygulaması ile alınan bilgiler, sadece sorgulama yapılan yer ile ilgili bilgilendirme amaçlı olarak kullanılmaktadır. Sorgu sonucu alınan belge, resmi bir belge yerine geçmez. İmar durumu ile ilgili geçerliliği olan belge, belediyeden bizzat alınacak imar durum belgesidir.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Parsel Sorgu İşlemi Nasıl Yapılır?

Türkiye’de parsel sorgulama ile ilgili en fazla tercih edilen uygulamalardan biri de, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından hizmete sunulan Parsel Sorgu Uygulamasıdır. Bu uygulama ile hiçbir üyelik ya da ücret ödemesi yapmadan ister E-devlet uygulaması üzerinden giriş yaparak, isterseniz de daha kolay bir yöntem olan https://parselsorgu.tkgm.gov.tr/ adresine giderek, sorgulama yapabilirsiniz.

Bunun için sorgulama yapacağınız arsanın bulunduğu il, ilçe mahalle, ada ve parsel numaralarını sisteme girmeniz yeterli olacaktır. Sistem üzerinden isterseniz arsanın bulunduğu yer ile ilgili alım satım yoğunluğu, ipotekli satış gibi bilgileri de görebilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden İmar Durum Bilgisi Sorgulama Nasıl Yapılır?

İmar durumu sorgulama yapmak için kullanabileceğiniz bir başka alternatif araç da, E-Devlet uygulamasıdır. E-Devlet ana ekranında yer alan arama kutusuna imar durumu yazarak, imar sorgulaması yapmak istediğiniz belediyenin ya da ilçenin ismini girerek, sorgulama yapabilirsiniz. Burada da yine adres ve ada-parsel bilgileri girmeniz gerekmektedir. Ancak e-Devlet üzerinde tüm belediyeler için imar durumu sorgulama hizmeti bulunmadığını da belirtmekte fayda var.

Benzer İçerikler

Pazar Araştırması Nedir? Nasıl Yapılır?

Pazar araştırması, işletmelerin müşteri beklentilerini, rakip durumunu ve piyasa trendlerini anlamalarına yardımcı olan kritik bir süreçtir. Bu süreç tüketicilerin düşüncelerini anlamak için anketler, odak grupları

İncele

Oto Ekspertiz Ücreti Ne Kadar

Oto ekspertiz ücreti konusu pek çok kişi tarafından araştırılıyor. Oto ekspertiz fiyatları, aracın marka, model, yaş, kilometresi gibi faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterir. Ekspertiz işlemi

İncele
Contact us

Kapsamlı Değerleme Hizmetleri İçin Bizimle İletişime Geçin

Sorularınızı yanıtlamaktan ve hizmetlerimizden hangisinin ihtiyaçlarınıza en uygun olduğunu belirlemenize yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

Your benefits:
What happens next?
1

We Schedule a call at your convenience 

2

We do a discovery and consulting meting 

3

We prepare a proposal 

İletişim