Emlak Vergisi Nedir?Nasıl Öğrenilir?

1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu’na göre emlak vergisi; Türkiye sınırları içinde bulunan bina ve arsa mülkleri için verilen bir vergi türüdür. Bina vergisi ve arazi vergisi olmak üzere ikiye ayrılan emlak vergisi, mülk sahipleri tarafından ödenir. Mülk sahibi yoksa arsa yahut binanın tahsis edilmiş olduğu kişiler vergiyi ödemekle mükelleftir. 

Eğer yeni bir ev yahut arsa satın alırsanız emlak vergilerinizi ödeyebilmek için ilk olarak emlak beyanında bulunmanız gerekir. Tapu Taşınmaz Beyan olarak adlandırılan bu işlemi, e-devlet üstünden veya alakalı belediyeye başvurarak gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru için aşağıdaki belgelere sahip olmanız gereklidir:

  •   Mülk sahibinin nüfus cüzdanı fotokopisi,
  •   Bina ruhsatı, 
  •   İskan yani yapı kullanma izin belgesi fotokopisi, 
  •   Emlak bildirim formu
  •   Yıl içindeki gayrimenkul (bina-arsa) alımlarında yıl sonuna kadar, yılın son üç ayı içindeki     alımlarda ise alım tarihini takip eden üç ay içinde tapu fotokopisi ile birlikte Emlak Beyannamesi verilmelidir.
  •   Ölümlerde veraset ilamı ile birlikte 3 ay içinde varislerin emlak beyannamesi verilmelidir.

Emlak Vergisi Nasıl Ödenir?

Emlak verginizi isterseniz mülkünüzün bulunmuş olduğu belediyeye başvurarak havale veya EFT yöntemiyle gerçekleştirebilirsiniz. Bazı belediyeler, internet siteleri üstünden de emlak vergisi ödemesi alır. Eğer belediyenizin internet sitesinden ödeme yapılıyorsa veya belediyeniz e-devlet üstünden emlak vergisi ödemelerini kabul ediyorsa direkt internet üstünden de emlak vergisi ödeyebilirsiniz. 

Emlak vergisi tutarı, gayrimenkulün rayiç bedeli üstünden hesaplanır. Her sene değişkenlik gösteren emlak vergisi ücreti, resmi gazetede belirlenen zam oranları dikkate alınarak belediyeler tarafınca belirlenir. Ödemeler de belirlenen bu tutarlar üstünden gerçekleştirilir.

Emlak Vergisi Ne Zaman Ödenir?

Emlak vergisi, düzenli olarak yılda iki defa ödenir. Vergilendirmenin ilk taksit periyodu çoğu zaman mayıs ayında, ikinci taksit periyodu ise kasım ayında başlar. Emlak vergisi ödeme tarihleri her sene değişkenlik gösterebilse de sene ortası ve sene sonuna doğru iki ödeme gerçekleşir.

Emlak Vergisi Ne Kadar?

Emlak vergisine konu olan gayrimenkullere her yıl “yeniden değerleme oranı” uygulanarak emlak vergisi hesaplaması yapılır. Bu hesaplama konutun bağlı bulunduğu belediyelerce yapılır.

Buna göre, 2022 yılında uygulanacak olan 1319 sayılı Kanunun 42’nci maddesinde yer alan tutar, 2021 yılına ait tutarın 2021 yılı için belirlenen yeniden değerleme oranının yarısı olan (%36,20/2=) %18,10 (on sekiz virgül on) oranında artırılması suretiyle 6 bin 173 Türk lirası olarak tespit edildi.

Benzer İçerikler

Kat maliki ne demek?

Kat maliki, yapımı tamamlanmış olan ve oturmak için tamamen hazır bir halde bulunan apartman ya da apartman dairesinin belli bir katında bulunan dairelerin sahibine verilen

İncele

Ev Satarken Tapu Harcını Kim Öder?

Ev alım satımı yaparken alıcı ile satıcı arasında anlaşma sağlanması yeterli olmamaktadır. Anlaşma sağlanması halinde alıcının taşınmaz mülkün tapusunu kendi adına alması gerekmektedir. Tapu devir

İncele

Kira Krizi Kalkınma Hedeflerini Zorluyor!

Ülkemizde son iki yıldır önemli sorun başlıkları arasında sayılan yüksek kira düzeylerinin yalnızca ev sahibi-kiracı ilişkisi üzerinden tartışılması ve genellikle adli vakalar üzerinden haber değeri

İncele
Contact us

Kapsamlı Değerleme Hizmetleri İçin Bizimle İletişime Geçin

Sorularınızı yanıtlamaktan ve hizmetlerimizden hangisinin ihtiyaçlarınıza en uygun olduğunu belirlemenize yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

Your benefits:
What happens next?
1

We Schedule a call at your convenience 

2

We do a discovery and consulting meting 

3

We prepare a proposal 

İletişim