Ev Değeri Nasıl Belirlenir ve Hesaplanır?

Evinizin değerini bilmek, karşılayabileceğiniz şeyleri değerlendirmenize, bir evin uygun fiyatlandırılıp fiyatlandırılmadığına karar vermenize ve kendi evinizi nasıl fiyatlandıracağınıza karar vermenize olanak tanır. Bir evin değerini bilmenin faydaları satın alma veya satış yapma haricinde konut kredisi, kredi limitleri, sigorta primleri ve yıllık emlak vergilerinin tümü ev değerine dayalıdır. Evinizin değerini bilmek, bu süreçler üzerinde daha fazla kontrol anlamına gelir. Örneğin emlak vergileri neredeyse her zaman temyize açıktır. Evin değerini kullanrak hesaplanan bir verginin çok yüksek olduğunu kanıtlayabilirseniz, daha düşük bir vergi ödeyebilirsiniz.

Ev Değeri Nasıl Belirlenir

Evin değeri, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli hususlara göre hesaplanır:

Cari piyasa değeri: Gayrimenkulün cari piyasadaki değeri ve bu değer arz ve talep, şehir, mahalle, konut sektörü, cadde, ulaşım gibi faktörlerden etkilenir.

Emlak vergisine dayalı değer: Gayrimenkulün asgari değeridir ve genellikle mülkün piyasa değerinden düşüktür, ancak hesaplaması emlak vergisine göre yapılır.

Ev Değeri Hesaplama Yöntemleri

  1. Konut Değerinin Benzer Konumdaki Evlerle Karşılaştırılarak Hesaplanması

Evin değerini bulmak için kullanılan en yaygın yöntemlerden biri aynı veya benzer mahallede bulunan diğer evlerin değerlerinin araştırılmasıdır. Burada araştırdığınız evlerin, almayı veya satmayı düşündüğünüz konutlarla benzer özelliklere sahip olduğundan emin olmanız gerekir. Aksi takdirde konut değerinde yanlış hesaplamalar yapabilirsiniz. Binanın yaşı, evin cephesi, metrekaresi, kat sayısı, binanın asansörlü olması, evin değeri gibi faktörler evin değerinin belirlenmesinde büyük önem taşımaktadır.

  1. Ev Değerinin Kira Fiyatına Göre Hesaplanması

Ev değerini belirlemenin en kolay yöntemlerinden biri de kira bedeline göre hesaplama yapmaktır. Bu yöntemde evin kira bedeli bir yatırım ya da kazanılacak para olarak görülmekte ve önümüzdeki yıllarda alınacak toplam kira tutarı evin değerinin belirlenmesinde kullanılmaktadır. Yatırım olarak bir evin getirisi hesaplanırken 18 yıllık kiraların toplamı esas alınır.

  1. Gayrimenkul Danışmanlarından Bilgi Alarak Konut Değerinin Hesaplanması

Evin değerini bulmak için uygulanan yöntemlerden biri de emlak danışmanından yardım almaktır. Birkaç emlak ofisine danışmak ve fikir almak evinizin değerini belirlemede size çok yardımcı olacaktır.

  1. Konut Kredisi Ekspertiz Değerinin Hesaplanması

Ev satın almak için ipotek başvurusunda bulunmayı düşünüyor olsanız da, banka mülk değerleme uzmanının değerini belirlemek ve evinizin ekspertiz değerini bildirmek için size bir değerleme uzmanı sağlayacaktır.

  1. Çevrimiçi Değerleme Araçlarını Kullanın

Google’da evim ne kadar eder gibi çevrimiçi bir arama yaparak çıkan sayfalardan çevrimiçi hesaplayıcılar kullanarak evinizin değerini tahmini olarak öğrenebilirsiniz.

Benzer İçerikler

Kat maliki ne demek?

Kat maliki, yapımı tamamlanmış olan ve oturmak için tamamen hazır bir halde bulunan apartman ya da apartman dairesinin belli bir katında bulunan dairelerin sahibine verilen

İncele

Ev Satarken Tapu Harcını Kim Öder?

Ev alım satımı yaparken alıcı ile satıcı arasında anlaşma sağlanması yeterli olmamaktadır. Anlaşma sağlanması halinde alıcının taşınmaz mülkün tapusunu kendi adına alması gerekmektedir. Tapu devir

İncele

Kira Krizi Kalkınma Hedeflerini Zorluyor!

Ülkemizde son iki yıldır önemli sorun başlıkları arasında sayılan yüksek kira düzeylerinin yalnızca ev sahibi-kiracı ilişkisi üzerinden tartışılması ve genellikle adli vakalar üzerinden haber değeri

İncele
Contact us

Kapsamlı Değerleme Hizmetleri İçin Bizimle İletişime Geçin

Sorularınızı yanıtlamaktan ve hizmetlerimizden hangisinin ihtiyaçlarınıza en uygun olduğunu belirlemenize yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

Your benefits:
What happens next?
1

We Schedule a call at your convenience 

2

We do a discovery and consulting meting 

3

We prepare a proposal 

İletişim