Kentsel dönüşüm öncesi benim ve komşumun durumu ne idi? Kentsel dönüşüm sonrası ne olacak ?

Kentsel dönüşüm öncesi (istisna olanlar hariç) aşağıdaki görselin sol tarafında yer alan mülkiyet çeşitliliği ile karşılaşılmaktadır. Bunların biri veya birkaçının aynı yapıda yer alması, yapının riskli alan içerisinde olması gibi değişkenler düşünüldüğünde binlerce farklı kombinasyonun yer aldığı gayrimenkul mülkiyet çeşitliliği görülmektedir. Kentsel dönüşüm sonrasında ise mülkiyet yapısı iskanlı (kat mülkiyetli) yapı veya bağımsız bölüm şeklinde tek seçeneğe indirgenmektedir.

Kentsel dönüşüm öncesi binlerce farklı kombinasyonu bir potada eritip tek paydada toplanması gerekmektedir. Sonrasında ise iskanlı (kat mülkiyetli) yapı/bağımsız bölüm şeklinde tek seçeneğe dönüştürülmesi gerekecektir. 

Hak sahipliğinin belirlenmesinde dönüşümün anahtarı değerleme ve danışmanlık raporlarıdır. Bu dönüşüm yol haritası başlıca üç basamaktan oluşmaktadır.

Bu basamaklar;

  • Mevcut durumun bağımsız birim bazında tespiti ve değerlemesi/Şerefiyelendirmesi, 
  • Yeni yapılacak projenin bağımsız bölüm bazında değerlemesi/Şerefiyelendirmesi, 
  • Hak sahipliği dağılımından oluşmaktadır.

Kentsel dönüşüm sürecinde çoğunlukla normal piyasa koşulları işlemediği için hak sahiplerinin değerleme hizmetinden ziyade şerefiye kriterlerini oluşturan değerleme ve danışmanlık hizmetine ihtiyaç duyacaktır. Kentsel dönüşüm öncesi benim ve komşumun durumu ne idi? Kentsel dönüşüm sonrası ne olacak?   Sorularına cevap verecek, kilidi çözecek sihirli anahtarımız; Sermaye Piyasası Kuruluna (SPK) kayıtlı olarak faaliyet gösteren lisanslı değerleme kuruluşlarının hazırladığı değerleme ve danışmanlık raporları olacaktır.

Benzer İçerikler

Kira Değer Tespiti

Son zamanlarda en çok gündem olarak konuşulan ve haberi yapılan konuların başında, mülk sahipleri ile kiracılar arasındaki kira bedelleri gelmektedir. Kira değeri her dönem bir

İncele

Loder (Yükleyici) Nedir?

Arka ve ön kısmında çeşitli özellikteki kovaların yer aldığı loder, kazma ve yükleme gibi işlemlerin yapılmasına olanak tanır. Loder nedir sorusu, özellikle iş verimliliği arzu

İncele

Ev Ekspertiz Değeri Nasıl Hesaplanır?

Ekspertiz, gayrimenkullerin değerinin tespit edilmesi uygulamaları olarak tanımlanabilir. Ekspertiz, gayrimenkullerin değerinin tespit edilmesi uygulamaları olarak tanımlanabilir. Yapılan çalışmalarla birlikte tapu ve güncel imar bilgileri incelenir.

İncele
Contact us

Kapsamlı Değerleme Hizmetleri İçin Bizimle İletişime Geçin

Sorularınızı yanıtlamaktan ve hizmetlerimizden hangisinin ihtiyaçlarınıza en uygun olduğunu belirlemenize yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

Your benefits:
What happens next?
1

We Schedule a call at your convenience 

2

We do a discovery and consulting meting 

3

We prepare a proposal 

İletişim