Kentsel dönüşüm öncesi benim ve komşumun durumu ne idi? Kentsel dönüşüm sonrası ne olacak ?

Kentsel dönüşüm öncesi (istisna olanlar hariç) aşağıdaki görselin sol tarafında yer alan mülkiyet çeşitliliği ile karşılaşılmaktadır. Bunların biri veya birkaçının aynı yapıda yer alması, yapının riskli alan içerisinde olması gibi değişkenler düşünüldüğünde binlerce farklı kombinasyonun yer aldığı gayrimenkul mülkiyet çeşitliliği görülmektedir. Kentsel dönüşüm sonrasında ise mülkiyet yapısı iskanlı (kat mülkiyetli) yapı veya bağımsız bölüm şeklinde tek seçeneğe indirgenmektedir.

Kentsel dönüşüm öncesi binlerce farklı kombinasyonu bir potada eritip tek paydada toplanması gerekmektedir. Sonrasında ise iskanlı (kat mülkiyetli) yapı/bağımsız bölüm şeklinde tek seçeneğe dönüştürülmesi gerekecektir. 

Hak sahipliğinin belirlenmesinde dönüşümün anahtarı değerleme ve danışmanlık raporlarıdır. Bu dönüşüm yol haritası başlıca üç basamaktan oluşmaktadır.

Bu basamaklar;

  • Mevcut durumun bağımsız birim bazında tespiti ve değerlemesi/Şerefiyelendirmesi, 
  • Yeni yapılacak projenin bağımsız bölüm bazında değerlemesi/Şerefiyelendirmesi, 
  • Hak sahipliği dağılımından oluşmaktadır.

Kentsel dönüşüm sürecinde çoğunlukla normal piyasa koşulları işlemediği için hak sahiplerinin değerleme hizmetinden ziyade şerefiye kriterlerini oluşturan değerleme ve danışmanlık hizmetine ihtiyaç duyacaktır. Kentsel dönüşüm öncesi benim ve komşumun durumu ne idi? Kentsel dönüşüm sonrası ne olacak?   Sorularına cevap verecek, kilidi çözecek sihirli anahtarımız; Sermaye Piyasası Kuruluna (SPK) kayıtlı olarak faaliyet gösteren lisanslı değerleme kuruluşlarının hazırladığı değerleme ve danışmanlık raporları olacaktır.

Benzer İçerikler

Pazar Araştırması Nedir? Nasıl Yapılır?

Pazar araştırması, işletmelerin müşteri beklentilerini, rakip durumunu ve piyasa trendlerini anlamalarına yardımcı olan kritik bir süreçtir. Bu süreç tüketicilerin düşüncelerini anlamak için anketler, odak grupları

İncele

Oto Ekspertiz Ücreti Ne Kadar

Oto ekspertiz ücreti konusu pek çok kişi tarafından araştırılıyor. Oto ekspertiz fiyatları, aracın marka, model, yaş, kilometresi gibi faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterir. Ekspertiz işlemi

İncele
Contact us

Kapsamlı Değerleme Hizmetleri İçin Bizimle İletişime Geçin

Sorularınızı yanıtlamaktan ve hizmetlerimizden hangisinin ihtiyaçlarınıza en uygun olduğunu belirlemenize yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

Your benefits:
What happens next?
1

We Schedule a call at your convenience 

2

We do a discovery and consulting meting 

3

We prepare a proposal 

İletişim