Filo Yönetimi

Filo yönetimi, bir filonun verimli, zamanında ve bütçe dahilinde çalışmasını sağlamak için gerçekleştirilen genel eylemleri ifade eder.

Filo yöneticileri tarafından filo faaliyetlerini izlemek, varlık yönetimi, sevk ve yönlendirme, araç alınması ve elden çıkarılmasında kararlar almak için kullanılan süreçler olarak tanımlanabilir. Şirketlerin uyumluluğunun sağlamasına, verimliliğinin artırılmasına ve maliyetlerinin düşmesine yardımcı olur.

Bu filo yönetimi tanımı, beş veya daha fazla araç kullanan herhangi bir kuruluş için geçerlidir. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok endüstri filo yönetimini kullanır:

 1. -Toplu taşıma
 2. -Yağ ve gaz
 3. -Güvenlik
 4. -Madencilik
 5. -Acil servisler
 6. -Hükümetler
 7. -İnşaat
 8. -Araçlar
 9. -Taşıma ve Dağıtım
 10. -Kiralama ve Leasing
 11. -Hızlı tüketim Malları
 12. -Peyzaj
 13. -Yemek teslimi
 14. -Haşere kontrolü
 15. -Telekom
 16. -Küçük Filolar

 

Filo Yönetim Sistemlerinin Unsurları Ve Olanakları Nelerdir?

 

Nakliye ve lojistik sektöründeki hemen hemen her şirket bir filo yönetim sistemi kullanıyor olsa da, herkes bu filo yönetimi telematik sistemlerinin farklı unsurlarının ve olanaklarının farkında değildir.

Filo yönetim sistemleri, telekomünikasyon ve bilişim sisteminin birleşiminden oluşur. Basit bir ifade ile, araç ve sürücü bilgilerini toplayan ve bir sunucuda saklayan bir iletişim ve yazılım portu. Sunucular arka ofiste veya bulutta kurulabilir. Pratikte, çoğu filo yönetimi telematik sistemi bir kara kutu ve kablolu akıllı telefon veya tabletten oluşur.

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, filo yönetim sistemi üreticileri üçüncü bir seçeneği de tanıttı – akıllı telefona veya tablete indirilebilen filo yönetimi uygulamaları.

Temel Ve Gelişmiş Filo Yönetim Sistemleri

Temel ve gelişmiş telematik sistemleri arasında büyük bir fark vardır. Bu fark, sistemlerin kurulumundadır. Temel telematik sistemleri yalnızca sürücü, araç ve ortamdan teknik verileri toplayan kara kutudan oluşur.

Bu sistemler oldukça farklı olsa da, filonuzu yönetmek için farklı araçlar da sunarlar. Temel gelişmiş telematik sistemleriyle şunları elde edersiniz:

 1. -Yakıt tüketimi verileri
 2. -Gerçek zamanlı kilometre sayacı okumaları
 3. -Coğrafi eskrim
 4. -Yolculuk geçmişi verileri

Gelişmiş telematik sistemleri ise kara kutu ve sürücünün doğrudan arka ofis ile iletişim kurmasını sağlayan bir iletişim bağlantı noktası kombinasyonundan oluşur. Bazı durumlarda, sürücüler bağlı akıllı telefon veya tablete ekstra filo yönetimi uygulamaları bile indirebilir. Bu daha gelişmiş filo yönetim sistemleriyle şunları yapabilirsiniz:

 1. -Birden fazla tankla yakıt seviyesini izleyin
 2. -Lastik basıncını ve sıcaklığını canlı olarak izleyin
 3. -Gönderiyle doğrudan iletişim kurun
 4. -Belgeleri kabin içinde tarayın
 5. -Kılavuzlu navigasyonu kullanın
 6. -Sürücünüzün davranışını izleyin ve koçluk yapın
 7. -Mesai saatleri dışında hizmet uyarıları alın
 8. -Araç arızalarını gerçek zamanlı olarak görün
 9. -Zengin Kabin İçi App Store’dan yararlanın:
 10. -Sürücüler, bir dizi kullanışlı uygulamaya sahip bir Android tabletten yararlanabilir
 11. -Taşınan malların sıcaklığını gerçek zamanlı olarak ölçün
 12. -Sürücü kartından ve takograftan uzaktan veri indirmek ve yüklemek için RTDS’yi (Real Time Digital Simulator) kullanın

Filo Yönetim Sistemi Avantajları

Sürücü Güvenliğini İyileştirin

Sürücü güvenliği, filo yöneticileri için çok önemli olmalıdır. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, hızın “yol güvenliği sorununun merkezinde” olduğu ve “ölümcül kazaların yaklaşık %30’unda hızın önemli bir katkı faktörü olduğu” sonucuna varmıştır. Bu durum bir filo yönetim sisteminin odak noktasıdır.

Filo yönetim yazılımının en büyük yararı, tehlikeli sürüş alışkanlıkları hakkında gerçek zamanlıya yakın uyarılar ve bildirimler üretmesidir.

Daha Düşük Yakıt Tüketimi

Sürekli dalgalanan yakıt fiyatları, yakıt maliyetlerinin takibini ve bütçelenmesini zorlaştırıyor. Yakıt tüketimi sadece KM/L’den daha fazlasıdır ve yakıt izleme verilerine kolay erişim, filo yönetim sisteminin bir başka avantajıdır. Bunu kullanarak, filo yöneticileri tasarruf potansiyellerini kolayca belirleyebilir.

Gerçek Zamanlı Güncellemeler Ve Bilgiler

GPS araç takip yazılımı, filo yöneticilerinin filolarını neredeyse gerçek zamanlı olarak takip etmelerine ve gerektiğinde araçları yeniden yönlendirmelerine olanak tanır. Araçların nerede olduğuna, işi tamamlama durumuna, tahmini varış ve teslimat sürelerine ilişkin net bir genel bakış, sahada neler olup bittiğine dair daha derin bir anlayış sağlayacaktır. Bu, yalnızca sevk görevlilerini daha verimli hale getirmekle kalmayacak, aynı zamanda müşteri hizmetlerinin iyileştirilmesine ve filo yöneticilerinin değerli zaman aramalarından tasarruf etmesine yardımcı olacaktır.

Özel Raporlama

Özel raporlama, verimliliği artırmaya ve maliyetleri düşürmeye yardımcı olur

Artan verimlilik, bir filo yönetim sisteminin en büyük faydalarından biridir. Yazılım, filo yöneticilerinin verileri eyleme geçirilebilir bilgilere dönüştürmeleri için ayrıntılı, özel raporlar sağlar. Sadece araçların yerini bilmekten çok daha fazlası. Ekip üyelerine nerede iyileştirmelerin yapılabileceğini anlama fırsatı verir.

Araç Bakımını İyileştirin

Filo bakımı ve araç yaşam döngüleri, genellikle bir işletmenin finansmanı üzerinde ağır bir yük oluşturan alanlar olabilir. Neyse ki filo yönetim sistemleri, bir filo için çalışan ve bakım maliyetlerini yönetmenize yardımcı olan önleyici bir bakım programı geliştirmek için gereken her şeyi sağlar.

Müşteri Memnuniyetini Artırın

Filo yönetimi yazılımını kullanarak filo yöneticileri, rezervasyonları ve randevu hatırlatıcılarını basitleştirebilir. Bir teknisyen bir işte geciktiğinde veya kendisine atanan bir işi henüz görmediyse bildirim alabilirsiniz. Müşteriler, GPS izleme verileri aracılığıyla geliştirilmiş ETA (Estimated time of arrival) doğruluğundan yararlanabilir.

Rota Planlamasını İyileştirin

Filo takip sistemleri, işletmelerin filolarının günlerini, rotalarını ve dağıtımını verimli bir şekilde planlamasına yardımcı olur. Sahip oldukları kaynaklardan daha fazlasını elde etmek, uzun vadede büyük miktarda para tasarrufu sağlama potansiyeline sahiptir.

Benzer İçerikler

Ticari Araç Kiralama

Bir araç satın almak, sürekli değer kaybeden bir varlığa yapılan pahalı bir yatırımdır. Ancak, malların taşınmasını içeren bir sektördeyseniz, doğru zamanda doğru boyutta kamyona erişim

İncele

İntermodal Taşımacılık

Küreselleşme, mal ve hizmetler için artan ve daha karmaşık bir küresel talebe yol açmıştır. Daha verimli, ekonomik ve sürdürülebilir lojistik akışlara duyulan ihtiyaç, intermodal taşımacılıkta büyük bir

İncele
Contact us

Kapsamlı Değerleme Hizmetleri İçin Bizimle İletişime Geçin

Sorularınızı yanıtlamaktan ve hizmetlerimizden hangisinin ihtiyaçlarınıza en uygun olduğunu belirlemenize yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

Your benefits:
What happens next?
1

We Schedule a call at your convenience 

2

We do a discovery and consulting meting 

3

We prepare a proposal 

İletişim