Ticari Araç Kiralama

Bir araç satın almak, sürekli değer kaybeden bir varlığa yapılan pahalı bir yatırımdır. Ancak, malların taşınmasını içeren bir sektördeyseniz, doğru zamanda doğru boyutta kamyona erişim çok önemlidir. Maksimum kullanıma ulaşmadan değer kaybedebilecek bir kamyonu satın almayı düşünmeden önce kiralamayı düşünün. Belki de işiniz sadece haftada birkaç kez veya özel günlerde daha fazla iş için teklif veriyor ve daha büyük işler almaya çalışıyorsanız, bu gibi durumlarda araç kiralamak en iyi seçenek olabilir.

Ticari Araç Kiralama Nedir?

Ticari  araç kiralama,  aracın kısa süreli kullanımıdır. Ticari araç kiralamak, filo kaynaklarını veya kullanılabilirliğini aşan yeni sözleşmeli işler yapan bir şirket için ideal olabilir. Ticari araç kiralama fiyatları genellikle günlük kullanım içindir, bu nedenle filolar genellikle ihtiyaçlarınız birkaç günü aştığında devreye alınır. herhangi bir indirim veya piyasa fiyatı talep etmez. Araç kiralama, kısa süreli kiralama olarak da ifade edilebilir.

Ticari Araç Kiralamanın Artıları

Azaltılmış risk – Bir araç kiraladığınızda, herhangi bir mekanik arızadan mali olarak sorumlu değilsiniz.

Amortisman yok – Benzer şekilde, kiralamanızı binlerce kilometre sürebilir ve amortisman maliyetini karşılamazsınız.

İstediğiniz zaman ticaret yapın – Taahhüt gerekmez. İşinizi tamamlar tamamlamaz aracınızı iade edebilirsiniz.

Genellikle elden temin edilir – Birçok kiralık araç şirketinde araç boldur ve rezervasyon yaptırmanıza gerek yoktur.

Ön yatırım yok – Kiralık bir araca peşinat ödemeniz gerekmediğinden, teknolojiye veya yeteneğe yatırım yapmak için daha fazla para biriktirirsiniz.

Sözleşmeyi değiştirme potansiyeli – Bir kiralama şirketinde, kısa süreli kiralamadan uzun süreli kiralamaya geçebilirsiniz. Bu, beklenmedik bir şekilde yeni iş alırsanız veya işinizin beklenenden bir veya iki hafta daha uzun sürdüğünü fark ederseniz idealdir.

Ticari Araç Kiralama Eksileri

Özellikleri değiştirme olanağı yoktur – Size daha fazla esneklik sağlayan kiralamadan farklı olarak, genellikle kiralık aracınızın özelliklerini değiştiremez veya donatamazsınız.

Fiyatlar dalgalanıyor – Tedarik zinciri sorunları nedeniyle 2021 başlarından ortalarına kadar gösterildiği gibi kiralık araçlara olan talep yüksek olduğunda, fiyatların fırladığını görebilirsiniz.

Kişisel markalama yok – Tipik olarak, bir kiralık araç, kiralama şirketinin logosuyla markalanır. Bu, şirketinizi tanıtmak için aracınızı hareketli bir reklam panosu olarak kullanma fırsatınız olmadığı anlamına gelir.

Uzun vadede daha pahalı – Kiralamayı planlıyorsanız, bunu kısa vadeli bir çözüm olarak düşünün. Esnek bir kiralama şirketi, iş gereksinimlerinize uyacak şekilde altı aylık bir kiralama planı sunabilirken, noktalı çizgiyi imzalamadan önce kontrol etmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Ticari Araç Kiralama Koşulları

Araç tescil belgesinde kamyonet veya minibüs ticari araç kiralanması durumunda araç ve sürücüye ait izin belgesi alınması zorunludur. Kimlik bilgileri işe ve kullanım amacına göre değişir. Onay belgeleri bakanlık tarafından sağlanır. Devlet Ulaştırma ve Altyapı Müdürlüğü’nün araç tescil belgesinde küçük kamyonet olarak görünen N1 ve N1G sınıfı araçlar, ruhsatsız operasyonel amaçlı kiralanabilir, yapılarına ve kullanım amacına uygun olmalıdır.

K2 Yetki Belgesi: K2 belgesi, ticari araçları taşımacılık ile herhangi bir kazanç sağlamayı amaçlamayan, yalnızca kendi esas iştigal kapsamında veya ticari hizmet olarak kullanacak şirketlerin alması gereken yetki belgesidir.

L1 Yetki Belgesi: L1 belgesi ile şirketler yurtiçi lojistik işletmeciliği faaliyetlerini gerçekleştirir. Sahip oldukları aynı tip ticari araç sayısının 10 katına kadar ticari araç kiralayabilirler. L1 belgesi için şirketlerin en az 3 adet özmal ticari araca sahip olması gerekir.

M1 Yetki Belgesi: M1 belgesi ile şirketler aynı il içerisinde kargo taşımacılığı faaliyetlerini gerçekleştirir. Özmal olarak sahip oldukları ticari araç sayısının 2 katına kadar ticari araç kiralayabilirler. Bir şirketin, M1 belgesini alabilmesi için en az 3 adet özmal ticari aracının bulunması gerekir.

Benzer İçerikler

Filo Yönetimi

Filo yönetimi, bir filonun verimli, zamanında ve bütçe dahilinde çalışmasını sağlamak için gerçekleştirilen genel eylemleri ifade eder. Filo yöneticileri tarafından filo faaliyetlerini izlemek, varlık yönetimi,

İncele

İntermodal Taşımacılık

Küreselleşme, mal ve hizmetler için artan ve daha karmaşık bir küresel talebe yol açmıştır. Daha verimli, ekonomik ve sürdürülebilir lojistik akışlara duyulan ihtiyaç, intermodal taşımacılıkta büyük bir

İncele
Contact us

Kapsamlı Değerleme Hizmetleri İçin Bizimle İletişime Geçin

Sorularınızı yanıtlamaktan ve hizmetlerimizden hangisinin ihtiyaçlarınıza en uygun olduğunu belirlemenize yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

Your benefits:
What happens next?
1

We Schedule a call at your convenience 

2

We do a discovery and consulting meting 

3

We prepare a proposal 

İletişim