Metaverse’de Arsa Nasıl Alınır ? Fiyatları Nasıl Belirlenir ?

Metaverse dünyası gerçek dünyaya paralel biçimde oluşturulan birçok farklı platformdan oluşuyor. Bunların her biri birbirinden ayrı biçimde kurgulanmış ve ayrı biçimde işler durumda. Son dönemde arsa yatırımlarının git gide ön plana çıktığını görüyoruz. İşin gayrimenkul boyutuna baktığımızda, bazı platformlardaki arsalara yoğun talep olduğunu görüyoruz. Platformlar genellikle gerçek dünya baz alınmadan sıfırdan kurgulanmış gezegenler olarak gelişirken, bazı platformların ise dünya haritasını baz alarak oluşturulduğu ve gerçekte dünya üzerinde fiziksel olarak yer alan il, ilçe ve mahallelerin sanal halinin oluşturulduğu görülüyor.

Facebook’un ismini Meta olarak değiştirmesi sonrasında metaverse dünyasında arsa yatırımlarının çok büyük bir ivme kazandığını görüyoruz.
Atari SA isimli bir şirket Sandbox uygulaması üzerinde şimdiye kadar ki en büyüm alımlardan birini gerçekleştirdi ve 24*24 büyüklüğünde bir metaverse parseli için 4.3milyon usd ödedi. Bunu yaparken aynı metaverse evreni içerisindeki emsal mülklerin satış fiyatlarını baz aldı.
Başka bir girişim olan Metaverse Group ise Decentraland uygulaması üzerinden 2.43 milyon USD ödeyerek gayrimenkul geliştirme amaçlı bir arsa satın aldı.
Metaverse dünyasının ilk duyulmaya başladığı dönemde fiyatlar oldukça düşükken, gelinen noktada fiyatların gerçek dünya ile yarışır hale gelmeye başladığını görüyoruz. Özellikle ilerleyen dönemde metaverse dünyasındaki arsalar üzerinde gayrimenkul geliştirme projeleri gerçekleştiği takdirde metaverse dünyasındaki gayrimenkullerin gelir üreten mülklere dönüşmesi bekleniyor.
Yukarıda da isimlerini verdiğimiz popüler evrenler birbirinden bağımsız olarak tasarlanmış durumdalar; henüz birbirleriyle bir konuşma özelliği bulunmadığı için örneğin Dünya’da yer alan bir konum farklı evrenlerde tekrar satışa sunulabilir ve yatırımcıya satın alma şansı doğar. Bu durumda Metaverse genelinde kıtlık faktörünün oluşmasından bahsetmek çok da gerçekçi olmaz gibi duruyor.
Sonuç olarak, Metaverse dünyasında da arsanın değerini belirleyen başlıca unsurlar:

 • Blokzincire dahil olan bir sanal evrende yer alıyor olması,
 • Bulunduğu blokzincirin alt yapısının ilerleyen dönemde Metaverse’de yer alan diğer blokzincirler ile iletişimde bulunabilmesine imkân sağlayacak bir sanal evrende yer alması,
 • Bulunduğu sanal evrenin etkin bir yönetim organizasyonuna sahip olması, kararların hızlı alınarak hayata geçirilebilmesi, yeniliklere adapte olunabilmesi,
 • Sanal evrende faaliyet gösteren kişi, kurum ya da kuruluşlar arasında yatayda mal ve hizmet tanıtım, alım-satımına imkân sağlanması, 
 • Sanal evren ikliminin ilgiyi sürekli üzerine çekecek etkinliklerden beslenmesi,
 • Bulunulan sanal ortamın siber güvenlik tehlikelerine karşı yeterli güvenlik altyapısına sahip olması olarak belirtilebilir.

Metaverse’te Arsa Yatırımında Değer Kavramı Nasıl Oluşuyor?

Metaverse piyasasında şu an için regule bir piyasanın yanı sıra bilinçli bir alıcı ve bilinçli bir satıcı kitlesinin mevcudiyetinden dolayısıyla Pazar Değerinden bahsetmek oldukça zor çünkü her şeyden önce satın alınacak unsurun nasıl kullanılacağı, ne tür yararlar sağlayacağı vb. konular henüz açıklığa kavuşmuş değil. 

Öyle gözüküyor ki; sanal evrenin bu erken aşamasında, değer algısı yerine, sadece satıcı tarafından belirlenen fiyatlardan bahsetmek şu an için gerçekçi olacaktır.

Bu noktada yatırım kararının bir değer esası ile ilişkisinin kurulması söz konusu olacaksa bu biraz zorlama ile de olsa ancak Yatırım Değeri ile ifade edilebilir.

Uluslararası Değerleme Standartlarına göre yatırım değeri kavramında değer tespiti hangi kişi, kurum ya da kuruluş için yapılıyorsa o kişi, kurum ya da kuruluşun içerisinde bulunduğu durum, risk algısı ve beklentileri esas alınarak yapılmakta. Böylece aynı taşınmazın alıcı konumundaki farklı gerçek kişi, kurum ya da kuruluşlar açısından ifade edeceği yatırım değeri beklenti ve risk algılarındaki farklılıklara göre değişiklik arz edebiliyor.

Metaverse’den Arsa Nasıl Alınır?

 • Metaverse dünyasında yapılan yatırımların ödemesi genelde kripto paralar vasıtasıyla gerçekleşiyor. Platformların kendi belirledikleri kripto para birimleri mevcut ve bu para birimleriyle ödeme kabul ediyorlar. Metaverse dünyasında alım satım işlemlerinde yaygın olarak ön plana çıkan diğer bir ödeme şekli ise NFT yoluyla ödeme.
 • Öncelikle arsa satın almak istediğiniz metaverse platformunu belirlemelisiniz. Bu konuda ön plana çıkan birkaç platform var ve bunların her biri birbirinden bağımsız sanal dünyalar. Yatırım yapacağınız platformu belirledikten sonra bu platformda kendinize bir hesap oluşturun. 
 • Hesabınızı oluşturduktan sonra satın almak istediğiniz arsayı belirleyin. Tabi belirtmekte fayda var ki satın alacağınız arsanın henüz satılmamış olması gerekiyor. Yatırım bütçenize uygun ve satışta olan bir arsa bularak nereyi satın alacağınıza karar vermeniz gerekiyor.
 • Sonraki adım olarak, dijital cüzdanınızı platformdaki hesabınızla eşleştirmeniz gerekli. Bunu yapabilmek için ise bir dijital cüzdanınız olması gerekiyor.
 • Metamask şu an piyasada en yaygın ve geçerli dijital cüzdan konumunda ve birçok metaverse platformu ile uyumlu biçimde çalışıyor.
 • Sonrasında ise dijital cüzdanınıza yatırım yapmayı planladığınız metaverse platformunda geçerli olan kripto para biriminden yapacağınız yatırım tutarı kadar bulundurmanız ya da aktarmanız gerekiyor.
 • Binance ve benzeri kripto para borsaları üzerinden gereken tutardaki kripto para biriminden satın alabilirsiniz.
 • Satın almak istediğiniz arsayı belirledikten ve yeterli bakiye ile beraber metaverse platformundaki hesabınızla dijital cüzdanınızı eşleştirdikten sonra satın al yani “buy” butonu üzerinden işlemi tamamlayabilirsiniz.
 • Satın alma işlemi tamamlandıktan sonra satın aldığınız arsa dijital cüzdanınıza NFT olarak yüklenecektir.

Metaverse Arsa Almak Ne İşe Yarar?

Metaverse dünyasında satın alınan sanal mülkler, elbette ki gerçek dünyadaki gayrimenkuller gibi elle tutulur somut faydalar sağlamıyor ancak metaverse dünyasında da üzerine bina inşa edilebilecek, mağaza, konser salonu, tiyatro, alışveriş merkezi, otel, spor ve eğlence tesisleri gibi gelir getiren sanal gayrimenkuller inşa edilmesi gerçek dünyada var olan gayrimenkul türlerinin aynılarının hatta daha ötesinin oluşturulması hedefleniyor. Metaverse dünyasında inşa edilecek gayrimenkullerin ziyaretçi çekmeye başladıkça gelir üretmesi ve kazanç oluşturması bekleniyor.

Metaverse Arsa Satan Siteler Hangileri?

The Sandbox ve Decentraland metaverse arsa yatırımı konusunda en ön planda olan platformlar. Bu platformlar ilerleyen dönemde daha fazla arsa üretmeyeceklerini belirtiyorlar. Bu iki platform hali hazırda başı çekerken, OVR, Axie Infinity, Somnium, Cyrptovoxels, Upland gibi platformlar da diğer ön plana çıkanlar olarak sıralanabilir.

Metaverse’ten Arsa Almak Riskli Midir?

Hali hazırda metaverse platformlarındaki gayrimenkul piyasası ile ilgili olarak gerçek dünyadaki benzer bir piyasa olmadığını, alternatif platftormlar kurulduğunu, bunların birbirinden bağımsız işlediğini görüyoruz. Kuşkusuz ki gerçek dünyada yapılan her gayrimenkul yatırımı arzın kısıtlı olduğu bir ortamda gerçekleşiyor ancak metaverse platformları hakkında aynısını söylemek mümkün değil. Tıpkı kripto paralarda olduğu gibi bu alanda da sürekli olarak yeni platformlar ortaya çıkıyor ve yeni alanlar açılmış oluyor. Öte yandan yapılan gayrimenkul yatırımlarının gelir yaratma konusundaki belirsizlik, piyasadaki regülasyon eksikliği gibi faktörler dikkate alındığında şu an için riskleri de bünyesinde barındıran bir konu olduğunu söylemek yerinde olacaktır.

Benzer İçerikler

Pazar Araştırması Nedir? Nasıl Yapılır?

Pazar araştırması, işletmelerin müşteri beklentilerini, rakip durumunu ve piyasa trendlerini anlamalarına yardımcı olan kritik bir süreçtir. Bu süreç tüketicilerin düşüncelerini anlamak için anketler, odak grupları

İncele

Oto Ekspertiz Ücreti Ne Kadar

Oto ekspertiz ücreti konusu pek çok kişi tarafından araştırılıyor. Oto ekspertiz fiyatları, aracın marka, model, yaş, kilometresi gibi faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterir. Ekspertiz işlemi

İncele
Contact us

Kapsamlı Değerleme Hizmetleri İçin Bizimle İletişime Geçin

Sorularınızı yanıtlamaktan ve hizmetlerimizden hangisinin ihtiyaçlarınıza en uygun olduğunu belirlemenize yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

Your benefits:
What happens next?
1

We Schedule a call at your convenience 

2

We do a discovery and consulting meting 

3

We prepare a proposal 

İletişim