Bridge, Haziran 2021

Yıllık konut satış rakamlarını analiz ettiğimizde ülkemizin yıllık ertelenemeyen konut ihtiyacının 1.350.000 (±%10) adet olduğu görülmektedir. 2020 yılında yaklaşık 1.500.000 adet konut satışı gerçekleşti. Konut fiyatlarındaki geçtiğimiz yıl yaşanan artış halkımızda bir şaşkınlığa yol açtı. “Dini ve milli bayramlarımızda bile kapanma tedbirlerini uyguladığımız pandemi ortamında neden fiyatlar bu kadar arttı, konut fiyatları daha yükselir mi?” sorusu ev alacakların zihinlerinde önemli yer tutmaya başladı. Pandemi kapsamındaki 2020 Yılı enflasyonu %14,60 olarak gerçekleşirken konut fiyat endeksine göre konut fiyatlarında %30,44 oranında artış gerçekleşti.

Artışta başlıca iki nedenin etkili olduğu görülmektedir. Birinci neden, geçtiğimiz yıllarda ihtiyaç fazlası konut üretiminin gerçekleşmesi, 2016 yılı sonrasında etkisini hissettiğimiz arz fazlasındaki erime nedeniyle arz talep dengesinde talep lehine değişimin yaşanmasıdır. İkinci neden ise inşa malzeme ve işçilik maliyetlerinde enflasyonun üzerinde artışların fiyatlara yansımaya başlaması görülmektedir. Kişi başına GSYH ile Konut Fiyat Endeksi (KFE) verilerini, 2010 yılı verisini 100 baz puan alarak geçtiğimiz 10 yılı karşılaştırdığımızda; 2016 yılına kadar her iki endeksin paralel seyrettiğini, 2016 yılı sonrasında Kişi başına GSYH değer artışın daha yükseldiği, 2016-2018 arası KFE değerlerinin önceki yıllara göre daha yatay seyir izlediği, 2019 yılında itibaren hızlı yükselme olduğu görülmektedir.

Benzer İçerikler

Bridge, Şubat 2023

Türkiye genelinde, 1980’li yılların sonundan itibaren turizm yatırımlarının önemli bir ivme gösterdiğini biliyoruz. 1980’li yılların ikinci yarısından itibaren, özellikle Antalya ve Muğla çevresinde, turizm teşvik

İncele

Bridge, Mayıs 2022

Son dönemde popülaritesi gün geçtikçe artan Metaverse kavramı, herkesin merak ettiği, araştırdığı ve hatta yatırım yaptığı bir ilgi alanı haline geldi. Günümüzde kullanıcıların Metaverse’e yatırım yapma motivasyonları;

İncele
Contact us

Kapsamlı Değerleme Hizmetleri İçin Bizimle İletişime Geçin

Sorularınızı yanıtlamaktan ve hizmetlerimizden hangisinin ihtiyaçlarınıza en uygun olduğunu belirlemenize yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

Your benefits:
What happens next?
1

We Schedule a call at your convenience 

2

We do a discovery and consulting meting 

3

We prepare a proposal 

İletişim