Kaş ve Kalkan’da Kiralık Villalara Talep Patlaması Yaşanıyor

Büyük otelleri, tatil köyleri ve turizm tesisleri ile Türkiye’ye gelen turistlerin yüzde 30-35’ini tek başına ağırlayan Antalya, pandemi ile birlikte kiralık villa pastasından daha fazla pay almaya başladı. Sakin, huzurlu ve izole bir tatil geçirmek isteyenlerin tercih ettiği Kaş ve Kalkan’da villaların haftalık ortalama kiralama bedelleri sundukları, jakuzi, sauna, hamam, ısıtmalı açık ve kapalı havuz, barbekü, sinema salonu, otopark, internet, oyun salonu, fitness odası gibi ekstra konfora göre; 7 bin TL ile 50 bin TL arasında değişiyor.

Avrupa’da çok yaygın olan kiralık villa tatil konsepti, pandemi ile birlikte ülkemizde de yükselişe geçti. 6 ay süren uzun sezonu,  630 km’lik uzun kıyı şeridi, eşsiz doğası ve tarihi dokusu ile Antalya, dünyanın her bölgesinden turisti ülkemize çeken bir cazibe merkezi. Daha çok her şey dahil hizmet veren olağanüstü turistik tesisleri ile talep gören Antalya, pandemi ile birlikte ister baş başa ister kalabalık ailelerin kendilerine özel, sakin, huzurlu ve izole  tatil yapmalarını sağlayan kiralık villaları ile de büyük talep görmeye başladı.

Standart bir villanın haftalık kiralama bedeli 7 bin TL-10 bin TL aralığında seyrediyor

Antalya da kiralık villa denince ilk akla gelen beldeler olan Kaş ve Kalkan’da okulların kapanması ve Kurban Bayramı tatili nedeniyle villa rezervasyonlarında rezervasyon patlaması yaşanıyor. Bölgede birçok villanın tamamen turizm amaçlı olarak inşa edildiğini ve haftalık ya da aylık olarak kiralanmakta olduğunu ifade eden Denge Değerleme Bankalar ve Finansal Kuruluşlar Genel Müdür Yardımcısı Latif Aksoy, “ Kaş ve Kalkan’da özel ve korunaklı bir tatil imkanı sunan villalar pandeminin de etkisi ile çok daha fazla tercih edilir oldu. Bölgede tatil severlere pek çok seçenek sunan farklı özelliklere villalar mevcut. Örneğin; 3 odalı, açık havuzlu, Amerikan mutfaklı, bahçeli, denize 1-2 km mesafede, ortalama 90-120 m2 büyüklüğünde standart bir villanın haftalık kiralama bedeli 7 bin TL-10 bin TL aralığında seyrediyor” dedi.

Sunduğu konfor, villaların fiyatlarına da yansıyor

Özellikle kalabalık aileler ve gruplar için kiralık villaların daha hesaplı bir tatil seçeneği olabildiğini ifade eden Aksoy şöyle devam etti: “Kiralık villaların fiyatları sunduğu imkanlara göre yükseliyor. Jakuzi, sauna, hamam, ısıtmalı açık ve kapalı havuz, barbekü, sinema salonu, otopark, internet, oyun salonu, fitness odası gibi konforlara sahip 200-300 m2 aralındaki villaların haftalık kiralama bedelleri 40 bin-50 bin TL aralığında seyrediyor. “.

Pandemi sonrasında m2 birim satış fiyatları 10 bin – 15 bin TL/m2’ye kadar yükseldi

Kaş ve Kalkan, başka turizm merkezlerine göre koruduğu sakinliği ve sessizliği ile huzurlu bir tatil olanağı sunuyor. Bu nedenle başta İngilizler olmak üzere Avrupalı turistlerin tercih ettiği bölgelerin başında geliyor. Son yıllarda Türk turistlerin ilgisi de artmış durumda. Ayrıca bölgede azımsanmayacak ölçüde yerleşik yabancı nüfusu da bulunuyor. Gayrimenkul alanında 2005 yılından bu yana değerleme hizmeti sunan Denge Değerleme’nin yaptığı tespitlere göre; pandemi, yaz-kış yaşama konseptine uygun bu bölgede gayrimenkul fiyatlarında artışa neden oldu. Pandemi öncesinde Kaş ve Kalkan’da, evlerin ortalama birim satış fiyatları 5 bin TL/m2- 10 bin TL/m2 aralığında iken, 2021 itibariyle 10 bin TL/m2 ile 15 bin TL/m2 aralığında alıcı bulmaya başladı.

Denge Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık A.Ş. Hakkında

Gayrimenkul alanında 2005 yılından bu yana değerleme hizmeti sunan Denge DeğerlemeSPK ve BDDK tarafından yetkilendirilmiştir. Hazırladığı tüm raporlar dünya genelinde geçerli olan Denge Değerleme,  2018 yılında Hollanda’da şube açarak yurt dışına açılan ilk Türk şirketi olmuştur. 2020 yılında RICS Royal Institute of Chartered Surveyors’a akredite olan ve European Valuers Alliance Birliği’nin Türkiye Temsilciliğini üstlenen şirket, Londra’da gerçekleştirilen Liderler Zirvesi’nde ‘Kalitede Mükemmellik’ ödülü alırken, Yönetim Kurulu Başkanı Baki Budakoğlu da ‘Yılın Yöneticisi’ ödülüne layık bulunmuştur.

Şirket, Gayrimenkul DeğerlemeKentsel Dönüşüm Hizmeti, Teminat Amaçlı Değerleme, Yabancılar İçin Tapu Değerleme, Hukuki Süreçler İçin Değerleme, Maddi Duran Varlık Değerlemesi, İnşaat Seviye İlerleme Takibi, Makine Ekipman, Taşıt Değerleme, Tesis Değerleme, Sigorta DeğerlemeŞirket Değerleme, Sigorta Risk Analizi, Pazar Araştırması Raporu, Yatırım Danışmanlığı, Etkin ve Verimli Kullanım Analizi, Yatırım Danışmanlığı, Gayrimenkule Yeniden İşlev Kazandırma Raporu, Lokasyon Analizi, Kurumsal Gayrimenkul Yönetim Danışmanlığı, Fizibilite Çalışmaları ve Kira Değer Tespit Raporu, alanlarında hizmet vermektedir.

Ayrıntılı Bilgi ve İletişim İçin: ADA PR İletişim Hizmetleri

Elif Sezginer Verün | elif@adapr.com.tr | GSM: 0532 604 8582

Benzer İçerikler

Pazar Araştırması Nedir? Nasıl Yapılır?

Pazar araştırması, işletmelerin müşteri beklentilerini, rakip durumunu ve piyasa trendlerini anlamalarına yardımcı olan kritik bir süreçtir. Bu süreç tüketicilerin düşüncelerini anlamak için anketler, odak grupları

İncele

Oto Ekspertiz Ücreti Ne Kadar

Oto ekspertiz ücreti konusu pek çok kişi tarafından araştırılıyor. Oto ekspertiz fiyatları, aracın marka, model, yaş, kilometresi gibi faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterir. Ekspertiz işlemi

İncele
Contact us

Kapsamlı Değerleme Hizmetleri İçin Bizimle İletişime Geçin

Sorularınızı yanıtlamaktan ve hizmetlerimizden hangisinin ihtiyaçlarınıza en uygun olduğunu belirlemenize yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

Your benefits:
What happens next?
1

We Schedule a call at your convenience 

2

We do a discovery and consulting meting 

3

We prepare a proposal 

İletişim